Reklama

Makramowe bransoletki w ramach warsztatów PIK Promocja książki Roberta Pawłowskiego oraz koncert zespołu „Ponad Chmurami” Wernis…

Warsztaty poprowadziła Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych PIK w Białymstoku.

– Chcemy zainteresować tego typu pracami, które można zawsze wypleść. Jest to kontynuacja naszej działalności i popularyzacją tego, co na naszym terenie jest ciekawe, bo to jest nasze dziedzictwo – mówiła.

Zaszczepić pasję do tkania

Technika kumihimo ma korzenie w tradycyjnej kulturze japońskiej, gdzie za pomocą specjalnych dysków wyplatano piękne jedwabne pasy i sznury. Na zajęciach za pomocą piankowych małych dysków kumihimo dzieci wykonały kolorowe, lekkie bransoletki ze sznurków.

– Dzieci są manualne, trzeba im tylko powiedzieć jak, trochę pomóc. Z tych dysków można wyczarować różne kolory, przeróżne wzory… To taki początek, by zainteresować dzieci naszymi innymi działaniami w przyszłości – podkreśliła Krystyna Kunicka.

Zabawa i satysfakcja

W zajęciach wzięły udział dzieci z półkolonii Klubu Kalina Spółdzielni Rodzina Kolejowa. Jak przyznała 9-letnia Zosia, bransoletkę robi się fajnie, choć „palce bolą”.

– Mam nadzieję, że będzie ładnie wyglądać – podkreśliła.

Z kolei siedzący obok chłopcy zgodnie przyznali, że praca nad taką ozdobą wymaga dużego skupienia.

– Mi najwięcej trudności sprawia zapamiętywanie, na którym kolorze i numerku skończyłem – przyznał 9-letni Michał. – Jak już zrobię bransoletkę, będę ją nosił jako breloczek przy plecaku.

warsztaty bransoletek (13 of 13).jpg

Ferie w Podlaskiem

Kolejne warsztaty z wykonywania bransoletek w technice kumihimo i makramy odbędą się w przyszły wtorek (1.02) i czwartek (3.02). Jak podkreślają organizatorzy, jest możliwość przeprowadzenia ich w innym terminie po zebraniu minimum 10-osobowej grupy. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie PIK

Ferie z podlaską kulturą – sprawdź, jakie atrakcje przygotowały na czas ferii zimowych inne instytucje kultury, podległe samorządowi województwa!

Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa
fot.: Piotr Babulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama