Reklama

Kulturalna prognoza dla Białegostoku i Podlasia

W tym roku wiosna w Białymstoku i na Podlasiu będzie wyjątkowo gorąca! To właśnie teraz przypada czas realizacji większości zwycięskich projektów w ramach programu prospołecznego ”Żubr budzi Podlasie”. Przypomnijmy: w Białymstoku trwają wciąż bezpłatne lekcje języków obcych, przyjmowane są zgłoszenia w ramach Przeglądu Studenckich Krótkich Form Filmowych 4”62”, a wiele światowej sławy zespołów potwierdza udział w festiwalu kultury żydowskiej.

Tymczasem na Podlasiu lada moment ruszy w teren wielolokacyjne kino cyfrowe i już niebawem odbędzie się premiera właśnie realizowanych 7 nowel filmowych poświęconych podlaskiej gościnności. A to wszystko za sprawą Żubra.

Wieża Babel
Kursy językowe AIESEC Young, przygotowane przez organizację studencką AIESEC, dotarły do półmetka. To właśnie ta organizacja została jednym z laureatów pierwszej edycji programu ”Żubr budzi Podlasie”. Organizatorzy otrzymali ponad 700 zgłoszeń, co przyczyniło się do powiększenia ilości grup, aby jak największa liczba chętnych mogła uczestniczyć w zajęciach. Łącznie przyjęto około 200 osób. Według informacji uzyskanych bezpośrednio od kursantów szczególnym zainteresowaniem cieszą się kursy prowadzone przez Miguel”a z Hiszpanii, Ahmet”a z Turcji oraz ChenXi z Chin, która oprócz nauki samego języka zapoznaje studentów z kulturą i zwyczajami swojego kraju. Na 13 maja organizatorzy zaplanowali galę zamykającą cały cykl. Gala odbędzie się w Auli Głównej na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku. Wśród gości nie zabraknie kursantów, praktykantów i osób zaangażowanych w realizację projektu.

Kino Pasikonik
Tak oficjalnie nazywać się będzie inicjatywa wielolokacyjnego kina cyfrowego. Jest to drugi ze zwycięskich projektów realizowanych w ramach akcji Żubra. Obecnie finalizowany jest zakup sprzętu, m.in.: ekran, głośniki oraz projektor multimedialny. Organizatorzy – Iwona i Marek Włodzimirow – mają do dyspozycji filmy animowane artystki Joanny Polak oraz prace studentów wydziału artystycznego UMCS w Lublinie. Dzięki współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury zapewnią zainteresowanym kinomaniakom i wielbicielom relaksu na świeżym powietrzu pokaz filmów regionalnej inicjatywy zrzeszającej podlaskich twórców filmowych ”Filmowe Podlasie Atakuje!” Ale to tylko początek. Premierowy pokaz, inaugurujący działalność Kina Pasikonik zaplanowany jest na przełomie maja i czerwca.

Studenci filmy robią
Męskie bokserki. Damskie figi. Biustonosz lub skarpetki. To tylko niektóre z części garderoby rozwieszone na sznurku, które – w tonacji czarnobiałej – widnieją na plakatach i materiałach promujących Przegląd Studenckich Krótkich Form Filmowych 4”62””. Przegląd stanowi prezentację zgłoszonych filmów krótkometrażowych o tematyce artystycznej i społecznej. Warunkiem podstawowym jest czas trwania utworu – nie dłuższy niż 4 minuty 62 sekundy. Wydarzenie, organizowane przez studentów zrzeszonych wokół Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, ma charakter konkursowy. Jego celem jest wyłonienie autorów najciekawszych prac oraz promocja ich twórczości. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 18 maja br. Tymczasem już 29 maja zapraszają na Pokaz Finałowy (godz. 19:00, Hala Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, ul. Grunwaldzka 11/15). Po aktualne informacje o przebiegu konkursu i obowiązujący regulamin odsyłamy na https://462.pb.edu.pl . Organizatorzy realizują trzeci z projektów ”Żubr budzi Podlasie”.

Paleta barw i dźwięków
Celem programu Zachor: kolor i dźwięk – festiwal kultury żydowskiej, czwartego z nagrodzonych przez Żubra projektów, jest przedstawienie i przypomnienie mieszkańcom Białegostoku twórczości malarzy pochodzenia żydowskiego. Tegoroczny festiwal będzie już drugą edycją imprezy. Tym razem przygotowaną z większym rozmachem. Dziś organizatorzy uchylają rąbka tajemnicy. Już w czerwcu obok wystaw malarstwa czekają na mieszkańców występy muzyczne gości z Polski i ze świata. Zaproszenie przyjęli m.in.: światowej sławy zespół z USA – Yale Strom, siedmioosobowy skład Melah-Maim z Izraela, natomiast z Krakowa przyjedzie trzyosobowy klezmerski zespół Di Galitzyaner Klezmorim.

Szczęście na Podlasiu
Podlasie Makes Me Happy to pomysł niezależnej grupy tutejszych artystów. Projekt ten zakłada realizację na terenie województwa podlaskiego nowelkowego filmu fabularnego pod roboczym tytułem „Goście, Goście”. Film będzie ukazywał w 7 różnych historiach Podlasie i jego mieszkańców przez pryzmat charakterystycznej dla tego regionu gościnności. Obecnie organizatorzy pochłonięci są realizowaniem etiud filmowych. Kolejnym krokiem jest ich montaż. Na pokazy, piątego projektu nagrodzonego przez program ”Żubr budzi Podlasie”, zapraszamy już w lecie.

Kulturalna prognoza dla Białegostoku i Podlasia
”Wiosna w Białymstoku zaczęła się od spokojnie, edukacyjnie od nauki języków obcych. Lato przyniesie plenerowe pokazy Kina Pasikonik, finał Przeglądu Studenckich Krótkich Form Filmowych 4”62”” oraz festiwal kultury żydowskiej Zachor – kolor i dźwięk. Zwieńczeniem lata będzie pokaz 7 nowelek w ramach projektu Podlasie Makes Me Happy. Już dziś w imieniu organizatorów oraz inicjatora i pomysłodawcy programu ”Żubr budzi Podlasie” – marki Żubr serdecznie zapraszam mieszkańców do aktywnego udziału w tych gorących inicjatywach.

Reklama