Królowie na zimnym piasku

Last updated Sie 23, 2021

Duet Agata Wawrzyńczyk i Magdalena Saad oraz para Jakub Zdybek i Paweł Lewandowski triumfowali na ostatnim turnieju z cyklu Plaża Open 2021. Na Dojlidach po raz pierwszy w Polsce rozegrany został turniej King Of The Court.

Plaża Open 2021 dobiegła końca. W Białymstoku odbył się finał rywalizacji w ramach Pucharu Polski. Białystok gościł najlepszych siatkarzy plażowych. Eliminacje trwały od piątku, 20 sierpnia. Przez trzy dni siatkarze rywalizowali na dojlidzkim piasku, by w niedzielę, 22 sierpnia rozegrać widowiskowe mecze finałowe.

W finale pań spotkała się para Magdalena Saad, którą białostoccy kibice pamiętają z występów w AZS Białystok, z Agatą Wawrzyńczyk oraz Justyna Łukaszewska i Izabela Błasiak. Po pierwszym secie pierwsza para prowadziła 21:17. Drugiego wygrały Łukaszewska i Błasiak 21:19. W trzecim secie, pomimo kontuzji nogi Saad, razem z Wawrzyńczyk sięgnęły po zwycięstwo wygrywając bardzo zacięty tie-break na przewagi 17:15.

W finale mężczyzn spotkały się drużyny Jakub Zdybek i Paweł Lewandowski  z Michałem Kądziołą i Jakubem Nowakiem. Tu wystarczyły dwa sety, oba wygrane do 15, by faworyci zawodów – Zdybek i Lewandowski – pokonali przeciwników.

Atrakcją tegorocznej Plaży Open był innowatorski, po raz pierwszy rozegrany w Polsce National Championships Of King Of The Court. Widowiskowy turniej, zasadniczo różni się od typowych zawodów siatkówki plażowej. Wystąpiło w nim 10 par męskich. Zadaniem zawodników było pokonanie pary znajdującej się po faworyzowanej stronie „króla”, a następnie utrzymanie się na tej pozycji, by zdobyć punkt za rozegraną akcję. Na rozgrywkę mieli zaledwie 15 minut. Tempo było zawrotne, a przebieg turnieju dość nieprzewidywalny. W każdym momencie mogło się okazać, że siatkarze po stronie “króla” – którzy teoretycznie byli na łatwiejszej pozycji – nie mogą wygrać akcji po zagrywce przeciwników, przez co nie zdobywali punktu. Para z najmniejszą liczbą punktów odpadała z rozgrywek. Każdy duet rywalizował nie z jednym, a kilkoma innymi parami, co dodatkowo utrudniało grę. Po kilku godzinach zaciętej walki na zimnym piasku pod osłoną nocy zwyciężył Mariusz Prudel i Miłosz Kruk. Zostali pierwszymi w Polsce zwycięzcami tego ekskluzywnego turnieju. Oprócz nagrody pieniężnej z honorami zostali udekorowani koronami, berłami i królewskimi płaszczami.

Plaża Open w Białymstoku gościła już po raz siódmy. Wydarzenie wspólnie organizują Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji i firma BDB Event pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej.