Kredyt konsolidacyjny – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Zdaniem niektórych, kredyt konsolidacyjny rozwiązuje kwestie wszelkiego rodzaju zobowiązań finansowych. Rzeczywiście, dzięki niemu można zrefinansować zarówno kredyty gotówkowe, hipoteczne czy samochodowe, jak i drobniejsze zobowiązania, których przykładem mogą być wykorzystane limity w kartach kredytowych czy debety na rachunku osobistym. Łatwo można w ten sposób zredukować istniejące obciążenia. Czy zawsze taka metoda działania jest korzystna? To zależy. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, kosztów i warunków. Jak znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny i kiedy opłaca się go wziąć?

1. Kredyty konsolidacyjne – rodzaje

2. Jak działa kredyt konsolidacyjny?

3. Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto?

Mówiąc najprościej, kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu aktualnych zobowiązań w jedno, dzięki czemu zamiast kilku rat spłaca się jedną, niższą. Szczególnym jego rodzajem jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – https://direct.money.pl/kredyty-konsolidacyjne.

Kredyty konsolidacyjne – rodzaje

Podstawowy podział kredytów konsolidacyjnych wyróżnia:

Reklama

  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny, zabezpieczony wpisem w księdze wieczystej nieruchomości,
  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy, formalnie nie różniący się od standardowego kredytu.

Pomiędzy tymi dwiema formami istnieją także różnice praktyczne. W pierwszym przypadku liczyć można na korzystniejsze oprocentowanie i niższe koszty. Wydłuża się także okres kredytowanie. W przypadku niezabezpieczonego kredytu gotówkowego parametry zbliżone są do tradycyjnego kredytu, choć – ze względu na połączenie kilku zobowiązań – sumarycznie oprocentowanie i prowizja mogą się znacznie obniżyć. Okresy kredytowania w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego to z reguły kilka lat, czasem nieco dłużej.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku zobowiązań i obciążeń w jedną ratę. Bank, który udziela takiego finansowania, w momencie uruchamiania środków wysyła przelewy na wskazane numery rachunków, regulując należności całkowicie. Z reguły po upływie 30 dni konta techniczne do spłaty zostaną zamknięte. Od tego momentu kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty tylko jednej raty. Na czym polega korzyść? Przede wszystkim różnie oprocentowane kredyty i pożyczki mają w tej chwili tylko jeden koszt odsetkowy Jeśli do tej pory spłacane były raty z najwyższymi odsetkami, teraz można skorzystać. Bank wyznacza też najczęściej dłuższy okres spłaty.

Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto?

Kredyt konsolidacyjny jest dobrą opcją zawsze, gdy zaczynają się problemy z płynnością lub gdy rozpoczyna się spirala długów, czyli trzeba zaciągać kolejne zobowiązania na spłatę kolejnych. To także dobry pomysł, gdy kilka kredytów stanowi spory koszt, a kredytobiorca po prostu gubi się w terminach. Dotyczy to także sytuacji, kiedy kredyty lub pożyczki wzięte zostały na krótki okres, a ich raty są znaczne, bo wydawało się, że można spłacić je stosunkowo szybko. Wydłużenie terminu spłaty, nawet do maksimum, oznacza swobodę, płynność, a przede wszystkim większy spokój. Na konsolidację często decydują się osoby, których sytuacja materialna uległa nagłemu pogorszeniu.

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim warto sprawdzić kilka różnych propozycji, ponieważ oprocentowanie i prowizja bankowa mogą różnić się dość znacznie. Bardzo często przy okazji zyskać można dodatkową gotówkę, jednak kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych nie jest ku temu dobrą okazją i lepiej korzystać z tego, jeśli nie ma innej opcji.

Dodatkowo warto jeszcze pamiętać, że po całkowitej spłacie przysługuje zwrot kosztów ubezpieczenia za ten okres, o który kredyt został skrócony.