Reklama

Jesienią powraca Wschód Kultury. Nastawcie się na Białystok i Lublin!

Pierwsza, rzeszowska odsłona projektu Wschód Kultury, czyli Europejski Stadion Kultury, odbyła się w czerwcu w dniach 28-30 czerwca. Europejski Stadion Kultury zamienił Rzeszów w kulturowy tygiel dźwięków, obrazów i doświadczeń. Festiwal został zainaugurowany koncertem ”Zjednoczeni w różnorodności”, a jego motywem przewodnim była wspólnota artystyczna i kulturowa. W ciągu trzech dni w Rzeszowie wystąpiło prawie 260 artystów w ponad 80 wydarzeniach. Program stworzyli wspólnie lokalni animatorzy i menadżerowie kultury.

W dniach 25-29 września w Białymstoku w ramach Wschodu Kultury odbędzie się festiwal Inny Wymiar. Jego program to sześć bloków tematycznych: Inny Wymiar Muzyki, Inny Wymiar Teatru i Tańca, Inny Wymiar Sztuki, Inny Wymiar Filmu, Inny Wymiar Mody oraz Inny Wymiar Społeczności.

Festiwalowa publiczność obejrzy dziesięć spektakli teatralnych, w tym pięć premierowych („Antyhona” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, „Jaśniepanienka” Białostockiego Teatru Lalek, „Majtki” Teatru TrzyRzecze, „Uroda życia” Grupy Przejściowej oraz „Taxi-Podlasie” Stowarzyszenia Artystycznego KOLEGTYW).

Mocnym akcentem filmowej części Innego Wymiaru będzie jedyny w Polsce pokaz filmu „Barwy granatu” Siergieja Paradżanowa, do którego na żywo zagra legendarny zespół Juno Reactor.

Wielbiciele muzyki będą mogli wybrać się na koncerty, m.in. zespołu Troitsa, Aliny Orlovej, Todara i Czeremszyny, Martyny Poznańskiej, Kapeli ze Wsi Warszawa czy muzyków z projektu „Taste the East”.

W programie także wystawa laureatów Nagrody Malewicza, projekt rezydencji Polska – Ukraina – Białoruś – Gruzja, czy „Wyrwa w pamięci” – warsztaty kreatywnej pracy nad pamięcią historyczną.

W tym roku Inny Wymiar szczególną uwagę poświęca kulturze Tatarów, stąd cykl działań, w ramach których będzie można poznać historię Tatarów oraz sztukę islamu, sprawdzić jak brzmi połączenie tatarskich opowieści z dubem i ambientem w tle, czy wziąć udział w warsztatach kulinarnych.

Dużą atrakcją festiwalu jest specjalny pokaz mody, podczas którego zostaną zaprezentowane projekty z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego: Galiba Gassanowa i Atelier Kikala z Gruzji, Iryny Nakonecznej z Ukrainy, Anastasii Miranovich z Białorusi oraz Bartosza Malewicza i Wojciecha Bokłago de Bof z Polski.

W festiwalu Inny Wymiar weźmie udział ponad 350 artystów w blisko 40 projektach.

Trzecią, ostatnią w tym roku odsłoną Wschodu Kultury, będzie lubelski festiwal ”Integracje – Mediacje”. Odbędzie się on w Lublinie w dniach 1-6 października. Integracje – Mediacje to poszukiwanie nowej formuły festiwalu ukazującego współczesne oblicze kultury i sztuki wszystkich krajów Partnerstwa Wschodniego. Jego program został stworzony w eksperymentalnym procesie wspólnotowego, partycypacyjnego budowania dzieła zbiorowego poprzez mediację i dialog pomiędzy artystami, animatorami, producentami z Europy Wschodniej i Zachodniej.

Reklama