Jak zaplanować urlop pełen emocji? Poznaj 3 nietypowe pomysły

Polacy chętnie wyjeżdżają na urlop za granicę, a wśród ulubionych kierunków są – od kilku lat – Turcja, Grecja i Bułgaria. Jednak wczasy za granicą to tylko jeden z wielu scenariuszy na udany urlop. Równie ciekawe mogą okazać się wycieczki krajoznawcze po Polsce lub pobyt w klimatycznej agroturystyce. Podpowiadamy, jak nietypowo i ciekawie spędzić urlop – dowiedz się, czym jest glamping, jak korzystać z couchsurfingu i które regiony Polski warto zwiedzić na rowerze.

Glamping, czyli elegancki camping

Glamping to nietypowa forma wypoczynku, która zdobyła ogromną popularność w ostatnich latach. Za tym określeniem kryje się tzw. elegancki camping, czyli stylowe domki w nietypowych kształtach (np. igloo, dom na drzewie, piramida), położone w odludnym miejscu. Najczęściej są to lasy, puszcze lub inne tereny położone z dala od miejskiego zgiełku. Od tradycyjnego campingu odróżnia je wygoda, dostęp do wszystkich mediów, a niekiedy także posiłki serwowane na miejscu. To doskonała propozycja dla ludzi, którzy chcą być blisko natury i nie zamierzają rezygnować z komfortowego wypoczynku. W sieci znajdziesz specjalne platformy, które pomagają znaleźć ciekawe oferty noclegu w tego rodzaju miejscach. Popularne serwisy rezerwacyjne również umieszczają takie ogłoszenia.

Wyprawa rowerowa – poznaj najpopularniejsze szlaki w Polsce

Jeśli masz ochotę na aktywny wypoczynek, przygotuj rower, zapakuj najpotrzebniejsze rzeczy do sakw i ruszaj w drogę! Nie każdy wie, że w Polsce wyznaczono kilkadziesiąt tematycznych szlaków rowerowych, wśród których największą popularnością cieszą się: Velo Dunajec (Małopolska), Szlak wokół Tatr, Velo Baltica (Pomorze Zachodnie), Kaszubska Marszruta (Bory Tucholskie), Rowerowy Szlak Orlich Gniazd (Śląskie), Szlak Kanału Elbląskiego (Mazury Zachodnie), Forteczna Trasa Rowerowa (Podkarpackie). Wycieczka rowerowa to doskonała okazja, aby poznać konkretny region i jego najważniejsze atrakcje z zupełnie innej perspektywy. Wyprawę można np. połączyć z wypoczynkiem nad morzem. Nie zapomnij o tym, by zadbać o odpowiedni prowiant! Po drodze z pewnością trafisz na pyszną pizzę w promocji.

Couchsurfing – propozycja dla odważnych 

Jeśli w zagranicznych podróżach najbardziej cenisz poznawanie innych kultur i rozmowy z „lokalsami”, couchsurfing to idealna propozycja na udany urlop dla ciebie. Jak to zorganizować? To bardzo proste: rejestrujesz się na platformie i szukasz gospodarzy w miejscu, w którym zamierzasz spędzić urlop. Jedziesz pod wskazany adres, otrzymujesz swoją kanapę (ang. couch) i poznajesz kulturę wybranego kraju od podszewki. Taki nocleg zazwyczaj nic nie kosztuje, jednak usługa ma często charakter wymiany – Ty także powinieneś być gotowy, aby na podobnych warunkach przyjąć innych podróżników pod swój dach. To propozycja dla odważnych, chociaż nie trzeba się zbytnio obawiać, bo platforma dokładnie weryfikuje swoich użytkowników.