Jak urządzić nowoczesny salon z jadalnią?

Połączenie salonu z jadalnią to bardzo popularne rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach zarówno w budownictwie domów, jak i mieszkań. Dzięki niemu mamy do dyspozycji większą przestrzeń dla całej rodziny lub odwiedzających nas osób. Już na etapie planowania warto postawić na wygodę i funkcjonalność, zwłaszcza jeśli mamy liczną rodzinę. Dużą rolę odegrają tu również dodatki i tekstylia, w tym zasłony.

Przede wszystkim musi być wygodnie

To kluczowa kwestia, która niektórym spędza sen z powiek. Dlatego, aby oszczędzić sobie nerwów, należy odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować. Wiele zależy od preferencji danej rodziny – które miejsca w strefie dziennej będą bardziej wykorzystywane, a które mniej. Jeśli salon połączony jest z jadalnią, w której znajduje się również aneks kuchenny, wówczas najprościej będzie ulokować stół pomiędzy kuchnią a salonem. Dzięki temu będzie on stanowił swego rodzaju łącznik pomiędzy dwoma strategicznymi miejscami w domu. Z praktycznego punktu widzenia to rozwiązanie ułatwia życie. Dzieje się tak dzięki sąsiedztwu kuchni i stołu. Przygotowywanie posiłków będzie dzięki temu prostsze, niż myślisz. I niezwykle łatwe w serwowaniu, zwłaszcza jeśli przygotowujemy imprezę na kilkanaście osób.

Duży stół to podstawa

Jeśli decydujesz się na otwartą przestrzeń łączącą salon z jadalnią, wiedz, że kluczowym miejscem będzie tu stół. Najlepiej duży, który pomieści wszystkich gości. Warto poszukać stołów rozkładanych, które na co dzień mogą być użytkowane w złożonej formie. Stół to miejsce spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi. Warto go wyeksponować tak, by grał tzw. ”pierwsze skrzypce”. Duży stół można też udekorować wazonem z kwiatami, co całemu wnętrzu doda uroku. Poza tymi mogą się na nim znaleźć patery ze słodkościami, misy z owocami czy ciekawa zastawa. Stół może być też miejscem wykorzystanym do pracy biurowej.

Wydziel strefy m.in. za pomocą kolorów i dodatków

Reklama

Połączenie salonu z jadalnią może być potraktowane jako jedna przestrzeń utrzymana w zbliżonych barwach ścian, mebli, zasłon. Czasem jednak niektórzy lubią bardziej wyraziście zaznaczyć, że każda ze stref ma własną autonomię. W jaki sposób można to zaakcentować? Sposobów jest wiele. Można postawić ruchomą ściankę działową i w razie potrzeby odgradzać salon od jadalni i na odwrót. Można w tym celu postawić na grę kolorami i stosowne strefy zaznaczyć poprzez pomalowanie ścian lub użycie dodatków. Granicę stref można zaznaczyć również poprzez położenie innych paneli, które ze sobą kontrastują.

Spraw, by było intymnie

Salon z jadalnią wieczorami zamienia się w miejsce odpoczynku. Dlatego tak ważne jest, by udało się w tym miejscu stworzyć intymny klimat. Nie da się go osiągnąć bez osłonięcia okien. Warto o to zadbać, bo przełoży się to na poczucie komfortu, zwłaszcza po zmroku, kiedy musimy włączyć oświetlenie. Rolety, żaluzje czy zasłony zaciemniające sprawią, że uzyskamy więcej prywatności i ochronimy się chociażby przed spojrzeniami sąsiadów.

Salon z jadalnią w wersji mikro

Zdarza się, że decydujemy się na otwarcie salonu na jadalnie pomimo niewielkiego metrażu, którym dysponujemy. Wówczas trzeba odpowiednio zaaranżować każdy centymetr naszej przestrzeni. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest rezygnacja z dużego stołu na rzecz dużo mniejszego. Można też zupełnie go pominąć, a zamiast tego postawić np. na ruchomą wyspę kuchenną. Na niewielkich przestrzeniach nie zmieści się też wielka kanapa czy fotele. Najlepiej poszukać czegoś, co ma ciekawy design, ale nie przytłoczy całej aranżacji.

Podsumowując, urządzając nowoczesny salon z jadalną należy kierować się przede wszystkim potrzebami danej rodziny. Dopiero na drugim miejscu powinny się plasować walory estetyczne konkretnych rozwiązań. Na pewno dwa kluczowe miejsce to stół i kanapa. To im powinno się poświęcić najwięcej uwagi, planując wystrój naszego wnętrza. Te nowoczesne pozwalają ze sobą zestawić dodatki w różnej stylistyce. Jest dzięki temu niezwykle uniwersalny.