Reklama

Jak tablety zmieniają nasze nawyki czytelnicze?

W ciągu ostatnich kilku lat tablety z Androidem oraz iPady stały się hitem rynku gadżetów elektronicznych. Te bardzo ładnie zaprojektowane urządzenia zmieniły wiele naszych nawyków i sposobów, w jaki się komunikujemy czy zdobywamy wiedzę.

Jedną z bardziej rewolucyjnych funkcji tych tabletów jest możliwość czytania na nich ebooków. Umożliwia to specjalna aplikacja Kindle’a (producenta czytników elektronicznych książek) dostępna m.in. na tablety z Androidem oraz na produkty firmy Apple.

Jak powszechna dostępność elektronicznych książek zmieni nasze przyzwyczajenia czytelnicze? W USA już w przyszłym roku nasycenie rynku tabletami sięgnie 50%. Jak grzyby po deszczu wyrastają strony internetowe poświęcone tylko tabletom – jedną z najbardziej godnych uwagi polskich serwisów tego typu są tablety.pl. Ci, którzy wykorzystują tablety do czytania literatury (lub też sobą posiadaczami Kindle’a) mogą potwierdzić, że czytanie e-booka jest innego rodzaju doświadczeniem niż obcowanie z lekturą w postaci papierowej książki – sami możemy zdecydować o wielkości, jasności i kolorze liter oraz tła. Dla kogoś, kto np. ma wadę wzroku to ogromna zmiana na lepsze.

Czytanie stanie się czynnością bardziej społeczną – już tak jest dzięki aplikacjom takim jak Goodreads czy możliwości dzielenia się ulubionymi cytatami na Twitterze i Facebooku.

Ci którzy używają mobilnych urządzeń do czytania książek generalnie czytają więcej – wg różnych sondaży te osoby przyznają, że przed erą e-booków czytały dużo mniej. Aż 91% użytkowników tabletów i czytników e-bookow przeczytało w zeszłym roku chociaż 1 książkę. To dużo więcej niż średnia najbardziej nawet oczytanego narodu.

Ale ta prawidłowość jest łatwa do wytłumaczenia – zdobycie interesującej nas lektury jest w formie cyfrowej dużo prostsze niż wybranie się do biblioteki albo księgarni. Wystarczy jedno kliknięcie myszką z kanapy naszego domu.

Dla większości konsumentów tablety to urządzenia, których używają w domu, głównie dla celów prywatnych. Aż 42 procent z nich używa tabletu do czytania książek i robi to głównie wieczorami. Dzięki aplikacjom na tablety takim jak Instapapper, Readability czy Pocket użytkownicy tabletów magazyny i artykuły znajdą w chwilę i następnie mogą je magazynować do przeczytania wieczorem, w wygodnej, czystej formie (dużo bardziej komfortowej w czytaniu niż ze strony www).

Twórcy aplikacji Pocket zbadali przyzwyczajenia swoich użytkowników i okazało się, że ludzie najwięcej czytają właśnie w godzinach wieczornych, przerzucając na tę porę dnia dłuższe artykuły, których nie mieli czasu przeczytać w ciągu dnia. To tylko kilka przykładowych zmian w nawykach czytelniczych. Kolejne zapewne dopiero przed nami.

Reklama

Reklama