Jak ratować swoje finanse w trudnym czasie pandemii? Podpowiadamy!

Reklama

Pandemia COVID-19 – nie sposób uciec dziś od tego tematu. Finanse są natomiast tą sferą, którą koronawirus dotknął wyjątkowo mocno. Utrata klientów, zamykane firmy – to powody, dla których wiele osób ma problem z domknięciem domowego budżetu. Czy jest dostępna jakaś pomoc finansowa dla zadłużonych? Jak radzić sobie z zaległościami? Podpowiadamy.

Sytuacja finansowa Polaków w dobie koronawirusa uległa pogorszeniu. Wskazują na to dane dotyczące zadłużenia. Jak wynika z raportu InfoDług, wysokość długów w ciągu samego kwietnia i maja 2020 roku wzrosły o 1,2 mld zł, a liczba dłużników – o ponad 30 000 osób[1]. Dlatego też coraz więcej osób pyta o to, jaka pomoc finansowa dla zadłużonych przysługuje w czasie pandemii.

Jaka pomoc finansowa dla zadłużonych jest udzielana w czasie pandemii?

Rząd wdrożył wiele rozwiązań, których celem było zapobiegnięcie kryzysowi finansowemu spowodowanemu pandemią. Jednak, co w takiej sytuacji mają zrobić osoby, które na co dzień borykają się problemem zadłużenia? Jeśli Ciebie również dotyczy ten problem to nie oznacza to, że nie możesz próbować uzyskać wsparcia. Jak to zrobić?

  • Jeżeli nie masz jeszcze zaległości w spłacie zobowiązań…

… ale czujesz, że mogą się pojawić – skontaktuj się ze swoim wierzycielem, np. bankiem, i dowiedz się, jakie są Twoje możliwości. Być może masz szansę skorzystać z tzw. „wakacji kredytowych”, a więc odroczenia spłaty rat na kilka miesięcy. Warto również zapytać np. o wydłużenie terminy płatności lub opcję jej rozłożenia na większą liczbę rat. Przede wszystkim nie bój się kontaktu z bankiem – próbować zawsze warto, ale uważnie zapoznaj się nowymi warunkami umowy!

  • Jeśli zmagasz się z długami…

… zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby rozwiązać tę sprawę polubownie. Nie narażaj się na ryzyko procesu w sądzie i egzekucji komorniczej – to bardziej kosztowne, a przede wszystkim trudne emocjonalnie rozwiązanie. Jak go uniknąć? Poprzez kontakt z wierzycielem lub firmą windykacyjną, która Cię obsługuje – np. Ultimo.

Pamiętaj: firma windykacyjna to nie komornik. Wręcz przeciwnie – jej zadaniem jest udzielenie Ci wsparcia przy wychodzeniu na finansową prostą. Możesz z nią dogadać się i podpisać  ugodę. Rozłożysz zobowiązanie na raty dopasowane do możliwości Twojego domowego budżetu, a bez problemu zrobisz to również online, na specjalnym portalu obsługi zadłużenia. Choć spłacanie długu będzie wówczas trwało dłużej, zyskasz pewność, że będzie Cię stać na terminowe uregulowanie odpowiedniej kwoty z miesiąca na miesiąc. To najbezpieczniejsza pomoc finansowa dla zadłużonych, z jakiej możesz skorzystać!

Zabezpiecz swoje finanse na przyszłość

Pandemia COVID-19 pokazała przede wszystkim, jak bardzo nieprzewidywalne jest życie. Nawet sytuacja finansowa, która wygląda na bardzo stabilną, może ulec zmianie z dnia na dzień. Dlatego warto mieć oszczędności, które pozwolą przetrwać aż do powrotu do normalności. Może Ci się wydawać, że skoro obecnie masz problemy finansowe, nie możesz myśleć o odkładaniu pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Już teraz zacznij optymalizować domowy budżet. W rozpoczęcia oszczędzaniu mogą Ci pomóc:

  • ograniczenie korzystania z usług gastronomicznych – w restauracjach i z dowozem;
  • rozsądne wydawanie pieniędzy na ubrania, kosmetyki itp., unikaj nieprzemyślanych zakupów;
  • odkładanie drobnych sum – np. pozostałych w portfelu monet poniżej 2 zł lub włączenie w banku opcji oszczędzania przy płatnościach kartą.

Nawet takie drobne zmiany, w połączeniu z regularnym spłacaniem zadłużenia, sprawią, że wzmocnisz swoje bezpieczeństwo finansowe i zaczniesz spać spokojniej. [1]https://media.bik.pl/publikacje/read/545817/infodlug-indeks-zaleglych-platnosci-polakow-lipiec-2020

Artykuł partnera

Reklama