Jak przygotować paczkę dla kuriera?

Coraz chętniej korzystamy z różnego rodzaju usług kurierskich, które pozwalają na sprawne i bezpieczne dostarczenie paczki do odbiorcy. Jednak warto wiedzieć, że to, czy paczka dotrze w całości pod wskazany adres, w dużej mierze zależy od jej odpowiedniego przygotowania i oznaczenia. W jaki sposób zatem przygotować paczkę, by kurier mógł ją odebrać i bezpiecznie dostarczyć do odbiorcy? Oto kilka podstawowych wskazówek.

Jak przygotować paczkę do nadania?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, żeby opakowanie było dostosowane do tego, co będzie przewożone. Przykładowo pojedyncze książki często przesyłane są w kopertach bąbelkowych, ale już dla kilku sztuk o wiele lepiej sprawdzi się niewielki karton, gdyż książki w czasie transportu mogą się przesuwać i uszkodzić kopertę, a co za tym idzie, później może zaistnieć ryzyko ich zniszczenia. Tkaniny czy ubrania można zabezpieczyć poprzez spakowanie ich specjalny foliowy worek. Wiele uwagi trzeba przyłożyć do zabezpieczenia delikatnych przedmiotów, które w czasie transportu mogą ulec zniszczeniu. Tutaj trzeba zwrócić uwagę, aby w środku przesyłki było jak najmniej wolnego miejsca – do wypełnienia można użyć np. kulki styropianowej, styropianowych kształtek (szczególnie polecane przy transporcie kruchych rzeczy jak np. szkło), a także dużych foliowych „worków” wypełnionych powietrzem, które dobrze amortyzują drgania. Dobrze wykonane wypełnienie zabezpieczy też zawartość przed przesuwaniem się przedmiotów wewnątrz paczki. Trzeba też pamiętać o tym, aby opakowanie wytrzymało ciężar przesyłanej zawartości. Należy też zwrócić uwagę na to, że paczka będzie mogła być narażona na chwilowy kontakt z wilgocią np. w czasie przenoszenia w deszczu, więc opakowanie musi wytrzymać różne warunki transportu.

Jeżeli nie mamy odpowiedniego kartonu czy produktów pozwalających na wypełnienie paczki, można skorzystać z usług, jakie oferuje przewoźnik – można u niego zakupić odpowiedniej jakości produkty ułatwiające należyte przygotowanie przesyłki.

Reklama

W jaki sposób opisać przesyłkę przed nadaniem?

Nadanie przesyłki kurierskiej wymaga również odpowiedniego opisania paczki. Co to oznacza? Nadawca powinien podać na niej swoje pełne dane kontaktowe, a także pełne dane odbiorcy. Jeżeli w środku znajdują się przedmioty, przy których transporcie należy szczególnie uważać, to również powinno być oznaczone na przesyłce w widocznym miejscu.

W jaki sposób nadać paczkę?

Sposobów nadania paczki kurierskiej jest kilka. Jednak najwygodniejszą opcją, szczególnie dla osób starszych lub w sytuacji, gdy paczka jest bardzo duża, jest skorzystanie z opcji „zamów kuriera”. W takiej sytuacji kurier przyjeżdża pod wskazany adres, przygotowuje list przewozowy i odbiera paczkę od nadawcy. Potem rusza ona w dalszą drogę. Inną opcją jest samodzielne dostarczenie przesyłki do siedziby firmy kurierskiej i tam nadanie jej osobiście. Inną opcją jest umieszczenie przesyłki w automacie Paczkomat lub punkcie obsługi paczek, skąd trafi ona w drogę do wskazanego adresata.

Reklama