Reklama

„Jaga” ma już bazę treningową. A inne kluby piłki nożnej?

Coraz więcej klubów piłki nożnej w Polsce zdaje sobie sprawę, że bez solidnego zaplecza i infrastruktury nie da się wejść na wyższy poziom. W Białymstoku niedawno otwarto bazę treningową, a budowę w planach ma kilka innych zespołów.

Baza treningowa, akademie i szkolenie młodzieży na odpowiednim poziomie – to we współczesnym futbolu fundament rozwoju klubów piłkarskich. Bez tych rzeczy nie ma co myśleć o długotrwałym sukcesie i o poprawnym funkcjonowaniu. W Polsce kluby pomału zdają sobie z tego sprawę, czego efektem są kolejne inwestycje w bazy treningowe w Ekstraklasie. Od pewnego czasu Polski Związek Piłki Nożnej nagradza kluby, które stawiają na młodzież w Ekstraklasie. Z kolei Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznaje dofinansowanie na budowę obiektów treningowych.

Baza Jagiellonii działa od czerwca

Piłkarski klub z Białegostoku systematycznie rozwija się w ostatnich latach i już można zaliczyć go do polskiej czołówki w Ekstraklasie. Jagiellonia ma nowy, ładny stadion, silną drużynę i ustabilizowane finanse. Brakującym elementem była m.in. wspomniana baza treningowa, która oficjalnie działa już od dwóch miesięcy. Obiekt, którego budowa rozpoczęła się z końcem kwietnia 2018 roku kosztował 19 milionów złotych, z czego 40 procent pokryte zostało dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki (6,6 mln złotych). Baza treningowa składa się z dwóch pełnowymiarowych boisk z naturalną murawą, w tym jedną z systemem podgrzewania oraz boiska ze sztuczną murawą, które zimą będzie zadaszone (hala pneumatyczna). Ponadto w budynku znajduje się pięć szatni, sala treningowa, pomieszczenia sztabu trenerskiego i odnowy biologicznej.

Ministerstwo Sportu i Turystyki pomaga klubom Ekstraklasy

W ślady Jagiellonii idą kolejne kluby piłki nożnej w naszym kraju. Pod koniec maja rozpoczęto budowę bazy Cracovii, która ma być gotowa latem przyszłego roku. Baza treningowa „Pasów” będzie zawierała cztery boiska trawiaste, do tego boisko pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią i kolejne, mniejsze, również z syntetyczną trawą, które zostanie przykryte balonem w okresie zimowym oraz mały stadion z krytą trybuną. Budynek ośrodka zmieści 11 szatni, w tym jedną dużą, siłownię i ponad 20 pokoi hotelowych. Centrum treningowe mieścić się będzie w miejscowości Rączna, w gminie Liszki. Całość inwestycji pochłonie 40 mln zł, a oprócz właściciela Cracovii do budowy „dorzuci” się ministerstwo. Podobną deklarację usłyszano w Zabrzu, gdzie na początku sierpnia gościł minister Mateusz Morawiecki. Na murawie Areny Zabrze zapowiedział on budowę całorocznego boiska piłkarskiego z podgrzewaną murawą oraz remont hali sportowej w Zabrzu. Na te cele Ministerstwo Sportu i Turystyki ma przeznaczyć w sumie blisko 3 miliony złotych. Górnik, który w ostatnich sezonach zasłynął właśnie tym, że stawiał na utalentowanych młodych zawodników, bardzo potrzebuje nowych boisk.

Centrum treningowe w Warszawie

Choć najpóźniej rozpoczęcie prac ogłosiła Legia, jej centrum treningowe w Grodzisku Mazowieckim ma powstać najszybciej. 2 kwietnia na miejscu budowy pojawiły się koparki, budowa ma potrwać około 14 miesięcy. Legia do dyspozycji będzie miała pięć boisk z naturalną trawą oraz jedno ze sztuczną nawierzchnią przykrywane balonem na zimę. W ośrodku znajdzie się również kompleks klubowych budynków sportowych, bursa oraz centrum badawczo-rozwojowe pod nazwą „LegiaLab”. Łączny koszt inwestycji wyniesie 80 milionów złotych. 11 milionów złotych przeznaczyło na dofinansowanie budowy Ministerstwo Sportu i Turystyki. W centrum trenować ma dorosły zespół Legii oraz drużyny z akademii.

Szczecin nie chce być gorszy. Buduje stadion i bazę treningową

Najdroższy projekt ma miejsce w Szczecinie. Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży ma powstać równolegle z nowym stadionem Pogoni Szczecin. Prace nad gruntowną przebudową obiektu piłkarskiego zostały rozpoczęte na początku marca. Obok stadionu znajdzie się sześć boisk treningowych. Trzy z nich z nawierzchnią hybrydową, jedno pod balonem. Łączny koszt budowy całego centrum sportowego wyniesie 364 miliony złotych, z czego 261 milionów pochłonie budowa stadionu. Szczecińską akademię uznaje się za jedną z najlepszych w Polsce. Pozostałe kluby także myślą o akademiach i bazach treningowych, ale na razie pozostają one w sferach marzeń i planów. Należy mieć nadzieję, że szybko jednak zostaną zrealizowane, z korzyścią dla całej piłki nożnej w Polsce.

Reklama