Reklama

Inscenizacja walk z 1920 roku

W tegorocznej inscenizacji walk z wojny polsko-bolszewickiej wzięło udział ok. 120 rekonstruktorów. Na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów tłum białostoczan obejrzał rekonstrukcję.  Już po raz trzeci właśnie w ten sposób upamiętniono rocznicę Bitwy Białostockiej, do której doszło 22 sierpnia 1920 r.

Poprzednie inscenizacje – rekonstrukcje Bitwy Białostockiej – cieszyły się dużym zainteresowaniem białostoczan, dlatego Miasto Białystok i Muzeum Wojska wraz ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie, ponownie zorganizowały widowisko oparte na odtworzeniu walk z wojny polsko-bolszewickiej. Tym razem inscenizacja najpierw pokazała życie codzienne w tamtych czasach, a następnie przeniosła widzów na pole wojennej potyczki z udziałem kawalerii. W tym roku można było zobaczyć więcej strojów i mundurów z epoki oraz więcej zróżnicowanego sprzętu wojskowego.

Pokaz odbył się w niedzielę (19 sierpnia) na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku. Wzięło w nim udział ok. 120 rekonstruktorów, 3 repliki wozów militarnych, armaty i konie. Inscenizacja została wzbogacona o scenografię, efekty dźwiękowe i pirotechniczne. Na specjalnie ustawionym telebimie widzowie mogli zobaczyć film oraz pokaz slajdów obejmujący zdjęcia z poprzednich rekonstrukcji i historyczne fotografie z epoki.

Źródło: Urząd Miasta Białystok

Reklama