Reklama

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2022 w województwie podlaskim Europejskie Dni Dziedzictwa 2022. Zarejestruj wydarzenie!…

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Program wydarzeń EDD w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej:

  • Promocja książki „Tradycyjne stroje województwa podlaskiego”. Publikacja prezentuje omówienie tradycyjnej odzieży noszonej przez ludność wiejską z zachodniej, centralnej i południowej części województwa podlaskiego. Jej autorką jest wybitna polska etnografka Elżbieta Piskorz-Branekova, wydawcą – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.
  • Możliwość zwiedzania z przewodnikiem wystawy stałej „Sztuka ludowa Podlasia” oraz wystawy czasowej „Polska tkanina dwuosnowowa”. Obie wystawy znajdują się na salach wystawienniczych dworu z Bobry Wielkiej.
  • Rekonstrukcje historyczne w wykonaniu Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego:  pokazy pojedynkowania się, musztry historycznej, strzelania. Animacje dla publiczności: szkolenie rekrutów, warsztaty wykonywania kolczugi, pisania gęsim piórem, a także warsztaty rękodzielnicze dla dzieci: warsztat robienia lalek i bransoletek.

Miejsce wydarzenia: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, ul. Leśna 7, Wasilków. Inauguracja EDD oraz związane z nią atrakcje odbędą się podczas I Podlaskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia.

O wszystkich wydarzeniach organizowanych w województwie podlaskim można poczytać na stronie poświęconej Europejskim Dniom Dziedzictwa

***

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Więcej informacje o historii EDD tutaj.

źródło: https://edd.nid.pl/, Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP,
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama