Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

WYtwórzcie kulturę – rusza Bardzo Młoda Kultura 2024

14 marca godz.10:00

Zapraszamy na inaugurację programu oraz szkolenie „Standardy ochrony małoletnich w instytucjach kultury”.

14 marca (czwartek), o godz. 10.00 zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Jana Kilińskiego 8 w Białymstoku (sala multimedialna, I piętro) na inaugurację kolejnego roku programu Bardzo Młoda Kultura w województwie podlaskim.

 

Formularz zgłoszeniowy

 

W programie:

  • Filmowe podsumowanie BMK 2023
  • Prezentacja założeń programu BMK na rok 2024
  • Szkolenie „Standardy ochrony nieletnich w instytucjach kultury” – poprowadzi je Krzysztof Kuchciak

Krzysztof Kuchciak – prawnik, prokurator, wykładowca, mediator. Od lat prowadzi szkolenia i wykłady, dzieląc się wiedzą prawniczą. W swojej pracy na pierwszym miejscu stawia dialog i szukanie porozumienia. Podczas szkolenia na temat standardów ochrony osób małoletnich w instytucjach kultury zapozna uczestników z przepisami, których znajomość  jest niezbędna w pracy instruktorów, animatorów i nauczycieli. Bezpieczeństwo podopiecznych jest niewątpliwie priorytetem, warto zatem dowiedzieć się, jak obecnie wyglądają regulacje prawne w tym obszarze. Prowadzący opowie również, jakie sygnały w zachowaniu młodych uczestników zajęć powinny obudzić czujność opiekunów i jak reagować na sytuacje, które budzą niepokój lub wątpliwości. Szkolenie będzie też okazją do podzielenia się swoimi doświadczeniami  w tym obszarze i wspólnego znalezienia rozwiązań sytuacji problemowych lub kryzysowych.

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku po raz kolejny jest operatorem tego zadania, realizowanego pod auspicjami Narodowego Centrum Kultury. Edycja 2023–2025 różni się nieco od poprzednich. W centrum wszystkich podejmowanych działań są młodzi ludzie, to im oddajemy głos i inicjatywę. Rolą dorosłych, doświadczonych animatorów, instruktorów i nauczycieli jest wspieranie inicjatyw młodzieży. Chcemy dać młodym ludziom przestrzeń do działania, możliwość pokazania własnej wrażliwości, kreatywności. Pierwszy rok Bardzo Młodej Kultury w woj. podlaskim upłynął pod hasłem „WYbudźcie kulturę”. Rok drugi również ma swoje motto: „WYtwórzcie kulturę”. Hasła te nie są przypadkowe. Mają podkreślić sprawczość i podmiotowość młodych uczestników projektu.  W ubiegłym roku przekonaliśmy się, że młodzi ludzie potrzebują takich możliwości, że drzemią w nich olbrzymie pokłady kreatywności. Dlatego w tym roku idziemy za ciosem: zaplanowaliśmy warsztaty, spotkania i wyjazdy studyjne, na które chcemy zapraszać młode osoby, pragnące zaprzyjaźnić się ze sztuką i szeroko pojętymi działaniami artystycznymi. Zależy nam, aby wszystkie podejmowane przez nas działania wyposażyły młodych ludzi w umiejętności i narzędzia, które sprawią, że będą oni nie tylko świadomymi odbiorcami kultury, ale również jej twórcami. 

Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć do tej pory – mówi Wiktoria Wnorowska, Dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury – Program Bardzo Młoda Kultura, jak w soczewce skupia to, na czym nam zależy: popularyzowanie kultury, zachęcanie młodych ludzi do aktywnego w niej uczestniczenia i odkrywanie oraz wspieranie młodych talentów.

Dużo wiedzy niezbędnej do realizacji programu dostarczył nam opracowany na potrzeby programu raport badawczy na temat edukacji kulturowej młodzieży w woj. podlaskim. Wnioski, jakie zawiera stały się podstawą do stworzenia programu na obecny rok Bardzo Młodej Kultury. Uważnie wsłuchaliśmy się też w głos młodych uczestników projektów z 2023 r., którzy debatowali podczas konferencji zamykającej pierwszy rok zadania. Warsztaty zaplanowane na 2024 będą – mamy nadzieję – komplementarną odpowiedzią na zaprezentowane wówczas postulaty. Będzie zatem kreatywnie, twórczo, pomysłowo i zapewne zaskakująco, a przede wszystkim aktywnie. Uczestników projektu zaprosimy na warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, plastyczne, filmowe i fotograficzne. Będą je prowadzić osoby od lat zaangażowane w pracę z młodzieżą, profesjonaliści w swoich dziedzinach.  Trzeba jednak podkreślić, że tematyka szkoleń jest dopiero początkiem. Jesteśmy pewni, że młodzi ludzie, wspierani przez instruktorów, wykorzystają szkolenia i nabyte podczas nich wiedzę i umiejętności do stworzenia fantastycznych projektów. Mamy nadzieję, że dla wielu młodych ludzi będzie to początek ich artystycznej drogi, że uwierzą w to, co my już wiemy: że głos młodych ludzi, ich sprawczość i podmiotowość są bardzo ważne.

W tym roku koordynatorami projektu w Podlaskim Instytucie Kultury są Magdalena Zawadzka i Łukasz Studniarek.

Szczegóły

Data:
14 marca
Godzina:
10:00
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://pikpodlaskie.pl/event/wytworzcie-kulture-rusza-bardzo-mloda-kultura-2024/

Miejsce wydarzenia

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
Jana Kilińskiego 8
Białystok, podlaskie 15-089 Poland
Telefon:
504078846
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
Telefon:
504078846
Adres e-mail:
promocja@pikpodlaskie.pl
Zobacz witrynę: Organizator