Gripy rowerowe – na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie?

Gripy rowerowe, chwyty oraz rączki to niewielkie i niepozorne elementy. Odpowiednio dopasowane mogą jednak znacząco podnieść komfort jazdy. W czym pomogą Ci gripy do roweru? Oraz jak je wybierać, aby spełniały swoją rolę? Sprawdźmy!

Gripy rowerowe – dlaczego ich potrzebujesz?

Nie zawsze wystarczy zostać przy standardowych uchwytach zamontowanych przez producenta. Dlaczego? Gripy do roweru dostępne w podstawowym wyposażeniu to przeważnie dość cienkie, gumowe rączki, dopasowane do kolorystyki pojazdu. Trzeba przyznać, że doskonale się prezentują, jednak nie zapewniają najwyższego komfortu. Gripy to nie jest duży wydatek, a od razu zauważysz, jak korzystnie wpływają na ergonomię, amortyzację i utrzymanie optymalnej pozycji podczas jazdy. Możliwe, że przestaniesz narzekać na ból nadgarstków, przedramion, a nawet pleców – jeśli tylko zauważasz u siebie takie dolegliwości podczas jazdy. 

Na to, aby wymienić gripy rowerowe na kierownicę, decydujemy się zazwyczaj już po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów na rowerze. To wystarczający dystans, aby ocenić, czy warto coś zmienić w oprzyrządowaniu, czy nie. Na zakup decydują się również ci rowerzyści, których uchwyty zdążyły się już zużyć. Wytarta oraz wygładzona powierzchnia nie zapewnia już tak stabilnego uchwytu, co wcześniej, co negatywnie wpływa na wygodę jazdy. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając gripy do roweru?

Na to, jakie gripy rowerowe sprawdzą się w Twoim przypadku, wpływa kilka czynników. 

Materiał, z jakiego wykonane są gripy na rower

To, jakie gripy na rower sprawdzą się w Twoim przypadku, zależy m.in. od tego, czy preferujesz jazdę w rękawiczkach, czy bez. Jeżeli jeździsz bez rękawiczek, wybieraj rączki, które zapewnią Ci mocny uchwyt i po których Twoje dłonie nie będą się ślizgać nawet wtedy, gdy się spocą. Przetestuj przede wszystkim gripy do roweru wykonane z pianki – jest miękka i jednocześnie pozwala na mocny, stabilny chwyt. Ich kolejnym atutem jest niewielki ciężar, co może mieć znaczenie w przypadku profesjonalnej jazdy czy udziału w różnego rodzaju zawodach. Warto sprawdzić także gripy silikonowe, choć one mogą nieco przywierać do dłoni (dobrym rozwiązaniem jest wtedy stosowanie owijek na uchwyty). Do wyboru masz również gripy rowerowe z elementami antypoślizgowymi.

Reklama

A co jeśli jeździsz w rękawiczkach? W tym przypadku materiał, z którego wykonane są gripy rowerowe, mają mniejsze znaczenie. Z drugiej strony dobrej jakości uchwyt to zawsze i bez wyjątku element, który podwyższy Twój komfort jazdy oraz pomoże w utrzymaniu optymalnej pozycji na rowerze.

Gripy rowerowe o styl jazdy oraz rodzaj roweru  

Kolejny czynnik, który ma znaczenie podczas wybierania gripów na rower, jest charakter jazdy. Jeśli rower to Twój środek transportu przede wszystkim po mieście, postaw na pogrubione gripy o ergonomicznym kształcie. Dzięki swojej budowie pozwalają one na stabilne poparcie, dzięki czemu na pewno nie zaczną boleć Cię nadgarstki i przedramiona. 

Jeżeli zaś potrzebujesz czegoś w teren, masz kilka możliwości. Prawdopodobnie najbardziej skorzystasz z grubych, gumowych, przykręcanych chwytów. Gruby chwyt rowerowy świetnie amortyzuje wszelkie nierówności podłoża, uskoki i kamyki, z którymi nie poradzi sobie amortyzator – nawet ich nie odczujesz. Mankamentem jest jednak dość szybkie zużywanie materiału – gripy z gumy są bardzo wygodne, jednak mogą chłonąć wilgoć, pot, a poza tym dość łatwo się brudzą. 

Dobrą alternatywą są gripy piankowe. Co prawda, z reguły nie mają obejm mocujących, jednak wprawiony rowerzysta może bez problemu to „obejść”. Piankowe gripy do roweru dobrze niwelują drgania, poza tym są po prostu łatwe w użytkowaniu. To też świetna opcja dla osób, które szukają sposobów na „zrzucenie” wagi roweru i zwracają uwagę na każdy element. 

A może uprawiasz sporty ekstremalne albo jeździsz na rowerze typu enduro? W takiej sytuacji potrzebujesz grubych i pewnych, do tego stabilnie mocowanych gripów, które nie poluzują się nawet na trudnej trasie. Im grubszy uchwyt, tym rowerzysta mniej odczuwa nierówności terenu. 

Jak dbać o gripy do roweru? 

Jeżeli chcesz, aby gripy rowerowe posłużyły Ci jak najdłużej, nie możesz zapomnieć o ich regularnej pielęgnacji i czyszczeniu. Po każdej jeździe warto je przetrzeć mokrą szmatką. Woda wystarczy, nie musisz używać do tego specjalnych środków. Pamiętaj jedynie, aby nie robić tego przed wyruszeniem w trasę – pianka, gąbka oraz owijki wchłoną wodę, a następnie będą ją stopniowo oddawać dłoniom i (lub) rękawiczkom. Poza tym mokre uchwyty będą przyciągać kurzu brud, w związku z czym w ten sposób bardziej im szkodzimy, niż pielęgnujemy i przedłużamy trwałość. Nie używaj też zbyt dużo wody. 

Czy potrzebujesz gripów rowerowych? Pamiętaj, że nic na siłę! Jeżeli uchwyty dostępne w podstawowym wyposażeniu Twojego roweru Ci pasują, wcale nie musisz ich wymieniać. Warto jednak wypróbować różne warianty – może okazać się, że dopasowane gripy do roweru to prawdziwy game changer komfortowej jazdy na rowerze.