Faktoring i jego rodzaje

Faktoring umożliwia przedsiębiorcom szybką zamianę wystawionych faktur na gotówkę. To wygodny sposób pozyskiwania środków na finansowanie działalności i utrzymanie płynności finansowej. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest faktoring jawny. Jak działa i czym różni się pozostałych – tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest faktoring?

Usługa ta ma dość proste założenie: faktor, czyli inaczej mówiąc firma faktoringowa, wypłaca przedsiębiorcy całość lub część należności wynikających z nieprzeterminowanej faktury z odroczonym terminem płatności, a następnie (w zależności od rodzaju faktoringu) rozlicza się z przedsiębiorcą, gdy środki od kontrahenta wpłyną na konto firmy, lub z samym kontrahentem. Firmy faktoringowe oferują też dodatkowe wsparcie, np. monitorowanie przeterminowanych zobowiązań.

Rodzaje faktoringu

Istnieje kilka rodzajów faktoringu, można więc dostosować usługę do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Poniżej podajemy kilka najpopularniejszych rodzajów faktoringu w podziale na kryteria:

Kryterium jawności

To jedna z najistotniejszych cech. W przypadku faktoringu jawnego kontrahent zostaje poinformowany, że faktor przejął wierzytelność – to on będzie zwracał się do kontrahenta w kwestii zapłaty faktury. Ten rodzaj usługi odbywa się na zasadzie jawnej cesji wierzytelności. 

Faktoring cichy polega z kolei na tym, że wierzyciel nie wie o przeniesieniu wierzytelności i dokonuje zapłaty jak dotychczas. Wciąż jednak najpopularniejsze pozostaje działanie jawne, uchodzi ono za skuteczniejsze i wskazuje na transparentność samego przedsiębiorcy.

Reklama

Kryterium pełności

Przy faktoringu pełnym, czyli tzw. faktoringiem bez regresu, faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Ta opcja zapewnia większe zabezpieczenie przed brakiem spłaty, jednak może być droższa dla przedsiębiorcy.

Przy faktoringu niepełnym (z regresem) sytuacja wygląda odwrotnie: faktor nie przejmuje ryzyka niewypłacalności kontrahenta (ale może zapewnić wsparcie w wyegzekwowaniu należności). Przedsiębiorca otrzymuje pieniądze na podstawie faktury i rozlicza się z faktorem zgodnie z terminem widniejącym na fakturze, niezależnie od tego, czy otrzymał pieniądze od kontrahenta, czy nie. Jest to szybki i prosty sposób na uzyskanie środków finansowych, jednak przedsiębiorca ponosi ryzyko braku spłaty zobowiązań. To rozwiązanie sprawdza się np. do finansowania faktur wystawionych kontrahentom pozostających w długofalowych relacjach biznesowych z przedsiębiorstwem.

Kryterium terytorium

Istotny jest również fakt, czy przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane i prowadzi działalność w Polsce – tylko w takim przypadku może skorzystać z faktoringu krajowego. Faktoring międzynarodowy jest przeznaczony dla firm działających poza granicami kraju, dzieli się on dodatkowo na eksportowy oraz importowy – w zależności od swojej specyfiki.

Korzyści z faktoringu

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad skorzystaniem z faktoringu, to pamiętaj, że ta usługa umożliwi Ci szybkie pozyskanie środków finansowych na podstawie wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności. Pieniądze otrzymasz niemal od razu (nawet w 5 minut!) od przekazania faktury faktorowi. Dzięki temu będziesz w stanie pokryć bieżące wydatki, zainwestować w rozwój firmy lub spłacić inne zobowiązania.

Jeśli wybierzesz faktoring bez regresu, czyli tzw. pełny, przenosisz na faktora ryzyko braku zapłaty ze strony kontrahenta. Taka usługa zwykle kosztuje więcej niż faktoring z regresem, ale nie musisz się martwić, jeśli faktura nie zostanie opłacona w terminie.

Niepodważalną zaletą faktoringu jawnego jest to, że sam fakt, że kontrahent rozlicza się z faktorem, może być dla niego mobilizujący do terminowej spłaty zobowiązania. Ten rodzaj usługi pozwala też zachować transparentność w prowadzeniu interesów z różnymi podmiotami.