Emulsja, żel, płyn do higieny intymnej – co wybrać, jak działają?

Specjaliści zalecają stosowanie specjalnych preparatów do higieny intymnej podczas codziennego mycia. Jak działają żele, płyny i emulsje i czy warto je stosować? Jakie składniki powinny zawierać, a których należy unikać? Czy płyny do higieny intymnej dla mężczyzn i dla dzieci także należy używać? Podpowiadamy.

Środki do higieny intymnej – dlaczego warto je stosować?

Wybór odpowiedniego preparatu do higieny intymnej jest ważny dla zachowania zdrowia okolic intymnych, ochrony przed podrażnieniami i infekcjami. Składniki żelu lub płynu są tak dobrane, aby wspierać, regenerować i podtrzymywać naturalną dobroczynną florę bakteryjną pochwy. Warto pamiętać, że w okolicach intymnych panuje inne pH (kwaśne) i inne warunki niż na skórze całego ciała. To dlatego tak ważne jest, aby stosować preparaty myjące o innych właściwościach.

Jak pokazuje praktyka, używanie „zwykłych” żeli pod prysznic i mydeł może powodować podrażnienia i zaburzać równowagę flory bakteryjnej. A to może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych objawów i zwiększać ryzyko rozwoju zakażeń grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych.

Jak działają płyny i żele do higieny intymnej dla kobiet?

Skład i właściwości takiego preparatu są tak skomponowane, aby wspomóc pielęgnację okolic intymnych. Płyny i żele do higieny intymnej pomagają utrzymać odpowiednie pH, mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące.

Regularne stosowanie żelu lub płynu do miejsc intymnych pozwala na wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry i błony śluzowej okolic intymnych. Ich najważniejszym zadaniem jest regeneracja i utrzymanie dobrej kondycji flory bakteryjnej. To właśnie te „dobre bakterie” są pierwszą linią obrony przed rozwojem intymnych infekcji o podłożu bakteryjnym, grzybiczym (np. grzybicy pochwy) i wirusowym.

Reklama

Preparaty do higieny intymnej – jak wybrać?

Obecnie na rynku znajdziemy ogromny wybór emulsji, płynów i żeli do higieny intymnej. Czym zatem kierować się przy wyborze? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na skład. Szukajmy preparatów, które nie mają w składzie parabenów, SLS i formaldehydu. Unikajmy tych z konserwantami, sztucznymi barwnikami i substancjami zapachowymi. Te wszystkie składniki mogą wywoływać alergię, nieprzyjemne objawy, podrażnienie, a nawet zaburzać równowagę dobroczynnej flory bakteryjnej.

Czytajmy dokładnie etykiety i wybierzmy ten żel, który przeszedł pozytywnie badania dermatologiczne i ginekologiczne. Dobre preparaty do higieny intymnej powinny mieć w składzie kwas mlekowy oraz składniki o właściwościach antyseptycznych (np. wyciąg z kory dębu, szałwii lub macierzanki) i nawilżających (np. aloes, alantoinę, D-pantenol, gliceryna). Szukajmy takich z dodatkiem probiotyków (np. inuliny), które działają wspomagająco na naturalną florę bakteryjną.

Płyny do higieny intymnej dla mężczyzn, dla dzieci, dla kobiet w ciąży

Na rynku znajdziemy żele i płyny do higieny intymnej, które są przeznaczone dla kobiet w różnym wieku. Od niedawna dostępne są też specjalistyczne kosmetyki do higieny intymnej dla mężczyzn i dla dzieci. Różnią się składem i właściwościami, dlatego warto wybierać te najlepiej dopasowane do konkretnych potrzeb. Co ważne, płyny do higieny intymnej dla dzieci nie powinny zawierać kwasu mlekowego. Nie należy także stosować u dzieci preparatów dedykowanych dorosłym.

Inną kategorię stanowią płyny do higieny intymnej dla kobiet w ciąży i po porodzie. W tym szczególnym dla każdej kobiety czasie okolice intymne wymagają specjalnej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane preparaty dodatkowo chronią szczególnie wrażliwe i podatne na infekcje okolice intymne kobiet ciężarnych, a także wspomagają gojenie się i regenerację okolic intymnych po porodzie.

Żel, płyn, pianka czy emulsja – czy konsystencja ma znaczenie?

Konsystencja środka do higieny intymnej ma drugorzędne znaczenie, kluczowy jest skład jak najlepiej dopasowany do potrzeb osoby z niego korzystającej. Na rynku są dostępne także chusteczki do pielęgnacji okolic intymnych, które są wygodnym rozwiązaniem w podróży oraz w każdej innej sytuacji, kiedy umycie okolic intymnych jest niemożliwe.