Reklama

E-autobus na białostockich ulicach

Pasażerowie korzystający dziś (7 maja) z komunikacji miejskiej w Białymstoku mogą sprawdzić, jak podróżuje się autobusem elektrycznym. Pojazd będzie kursował na trasie śródmiejskiej. Te próbne kursy pozwolą zorientować się, jak takie autobusy funkcjonują w białostockich warunkach.

Z bezpłatnych przejazdów elektrycznym autobusem można skorzystać we wtorek (7 maja), od godz. 10.00 do 16.00, co 30 minut. Trasa linii E przebiega następującymi ulicami: Bohaterów Monte Cassino – Lipowa – Grochowa – K. Kalinowskiego – Plac NZS – M. Curie-Skłodowskiej – Świętojańska – A. Mickiewicza – Elektryczna – J. K. Branickiego – Al. J. Piłsudskiego – Botaniczna – Poleska – dworzec autobusowy.

Uważnie przyglądamy się rozwojowi autobusów elektrycznych, dlatego chcemy zobaczyć, jak taki pojazd sprawdza się w naszych warunkach eksploatacyjnych – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

To także okazja dla pasażerów i fanów elektromobilności do porównania komfortu jazdy autobusem tradycyjnym i elektrycznym. Opinie i uwagi na temat elektrycznego autobusu prosimy kierować na adres: bkm@um.bialystok.pl, a także pod nr tel. 85 869 69 80 lub wyrazić je na profilu Wschodzący Białystok.

Testowany autobus wyposażony jest w wiele nowoczesnych rozwiązań. System sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem jest w pełni zautomatyzowany. Pojazd był wcześniej sprawdzany między innymi w Hiszpanii oraz Finlandii, gdzie temperatury osiągały skrajne wartości od plus 35 do minus 10 stopni Celsjusza.

Miasto Białystok otwarte jest na nowe technologie i od lat inwestuje w nowoczesne, niskoemisyjne rozwiązania w komunikacji publicznej. Testowanie różnego rodzaju elektrycznych autobusów pomoże podjąć decyzję o ewentualnym zakupie takich pojazdów w kolejnych latach.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok