Dotacje na rowery elektryczne – co warto wiedzieć?

W czasach, gdy troska o środowisko naturalne staje się priorytetem, rower jest coraz chętniej wybieranym środkiem transportu. Które miasta oferują dotacje na rowery elektryczne?

Przyszłość rowerów elektrycznych zapowiada się obiecująco. Program dofinansowania wprowadzony przez Gdynię w 2022 roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Jednak Gdynia to tylko jedno z miast, które dostrzegło potencjał ekonomiczny, gospodarczy i ekologiczny rowerów elektrycznych. Gdzie jeszcze można uzyskać dofinansowanie i jakie zalety ma rower elektryczny?

Jakie są zalety roweru elektrycznego?

Rower elektryczny, czyli e-bike, stał się przebojem w świecie mobilności miejskiej. Ten ekologiczny i energooszczędny środek transportu przynosi użytkownikom liczne korzyści. W niektórych miastach można też uzyskać dofinansowanie do roweru elektrycznego, dzięki czemu więcej osób może sobie pozwolić na jego kupno. Rowerem elektrycznym może jeździć każdy, bez względu na poziom sprawności fizycznej. Dzięki wspomaganiu pedałowania pokonywanie wielu kilometrów staje się mniej wymagające. Dofinansowanie różnych pojazdów elektrycznych to też ekologiczna alternatywa dla środków transportu napędzanych spalinowo. Brak emisji gazów cieplarnianych i mniejsze zanieczyszczenie powietrza przyczyniają się do poprawy jakości środowiska.

Zakup rowerów elektrycznych to również praktyczne rozwiązanie. Ciągły rozwój infrastruktury rowerowej umożliwia szybkie przemieszczanie się po mieście. Można też uniknąć korków i problemów z parkingiem, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Również koszty utrzymania i ładowania roweru elektrycznego są znacznie niższe niż koszty związane z utrzymaniem pojazdów spalinowych. E-bike zachęca też do aktywności fizycznej, co przynosi korzyści zdrowotne. Nawet krótkie przejażdżki mogą poprawić kondycję fizyczną i samopoczucie.

Dotacje na rowery elektryczne w Polsce

Udzielenie dotacji do zakupu rowerów elektrycznych i samochodów elektrycznych to dla wielu osób szansa na nabycie ekologicznego środka transportu. Rok 2022 był przełomowy, ponieważ Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce wprowadziła dopłaty do rowerów elektrycznych. Zainteresowanie było bardzo duże, więc tylko część wnioskodawców mogła otrzymać wsparcie. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w 2023 roku program dofinansowania w Gdyni został dwukrotnie zwiększony. 

W tym roku również w Białymstoku można uzyskać dofinansowanie do zakupu roweru elektrycznego. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przyznał miastu 750 000 zł na program “Ekorower – alternatywa dla samochodu”. Dofinansowanie wynosi 50% wartości roweru, maksymalnie 2500 złotych. Również inne polskie miasta, jak Bydgoszcz, Kielce, czy Wrocław rozważają projekty dofinansowania rowerów elektrycznych. Niewykluczone są także zmiany w prawie, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie refundacji w ramach krajowego programu “Mój elektryk”.