Domowy sprzęt rehabilitacyjny dla seniora – jak ułatwić sobie codzienne obowiązki?

Im dłużej jesteś w stanie samodzielnie wykonywać swoje codzienne obowiązki, tym lepiej dla Twojego zdrowia i samopoczucia (a często także portfela). Wielu seniorów nie wyobraża sobie przeprowadzenia się do dzieci czy domu opieki albo zatrudnienia pielęgniarki/pomocy domowej. Jakie sprzęty mogą Ci pomóc w wykonywaniu zwykłych prac w mieszkaniu oraz domowej rehabilitacji?

Chodziki, balkoniki, uchwyty i poręcze – dla zachowania równowagi

Zawroty głowy mogą skutkować poważnymi upadkami i urazami – zarówno w domu, jak i poza nim. Lekki, poręczny chodzik lub balkonik na pewno bardzo ułatwi życie seniorowi. Zapewnia solidne podparcie (również tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania uchwytów albo poręczy) i daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Modele wyposażone w siedzisko pozwalają na zrobienie sobie przerwy w dowolnym momencie – w parku, na przystanku autobusowym, w sklepie. Z kolei koszyk przydaje się do spakowania zakupów albo odłożenia torebki – dzięki temu ciągle masz wolne ręce.

W mieszkaniu warto również zamontować poręczne uchwyty lub poręcze (https://www.pomocedlaseniora.pl/1220-porecze-dla-niepelnosprawnych). Najbardziej przydadzą się w okolicy łóżka, kanapy czy fotela, ponieważ ułatwią Ci zarówno siadanie, jak i wstawanie. Rozważ także zainstalowanie ich w długim korytarzu, przy drzwiach czy w przejściach (zwłaszcza jeśli nie musisz lub nie chcesz poruszać się po mieszkaniu z balkonikiem). Poręcze i uchwyty są niezastąpione w łazience, gdzie bardzo łatwo można się poślizgnąć. Ułatwią wstawanie i siadanie na toaletę oraz wychodzenie z prysznica.

Jeśli masz wannę, oprócz uchwytów na pewno przyda Ci się drabinka bądź schodki. Dzięki temu wysoki próg nie będzie przeszkodą nie do pokonania. Wybierz model wyposażony w elementy antypoślizgowe i dodatkowe, wysokie poręcze, aby wchodzenie i wychodzenie z wanny było dla Ciebie jak najwygodniejsze i najbezpieczniejsze.

Chwytaki – do sięgania i przenoszenia przedmiotów

Wspinanie się na meble, aby dosięgnąć wysoko położonych przedmiotów, to ryzyko nawet dla młodych i w pełni sprawnych osób – a tym bardziej dla seniorów! Zaopatrzenie się w odpowiednio długi chwytak rozwiązuje ten problem. Dzięki niemu odłożysz książkę, wytrzesz kurze z żyrandola albo sięgniesz po coś, co Ci upadło na podłogę. Nie ryzykujesz upadkiem, a jednocześnie możesz swobodnie korzystać z wszystkich rzeczy w swoim mieszkaniu. A do podlewania wysoko ustawionych lub wiszących kwiatów wykorzystaj specjalnie zaprojektowaną podlewaczkę z długim uchwytem.

Reklama

Bardzo pomocny okazuje się także chwytak do talerzy. Z jego pomocą przeniesiesz albo wyjmiesz gorący posiłek (np. z mikrofalówki) bez ryzyka poparzenia palców. Korzystając z niego, angażujesz mięśnie całej ręki, a nie tylko nadgarstka. Nie musisz się obawiać, że miska czy talerz się wyślizgnie, rozbije i narobi mnóstwo bałaganu.

Różne przyrządy kuchenne – pomoc w przygotowywaniu posiłków

Mniejszych lub większych urazów bardzo łatwo można nabawić się w czasie przygotowywania posiłków. Aby temu zapobiec, wykorzystaj specjalne osłonki na palce (chronią przed skaleczeniem się w czasie krojenia) i noże z wygodnymi uchwytami, które pomagają osobom ze sztywnością i bólami stawów. Odpowiedni kąt ostrza w stosunku do rączki pozwala na trzymanie noża w naturalnej pozycji i wykonywania niewielkich ruchów nadgarstkiem.

W kuchni bardzo przydają się również inne drobne akcesoria dla seniorów – otwieracze do butelek i słoików, obieraczka na przyssawki czy sztućce z wyginanymi rączkami. Każdy taki przedmiot sprawia, ze codzienne funkcjonowanie stanie się dużo łatwiejsze.

Urządzenia do domowej rehabilitacji – uśmierzanie bólu i zwiększanie sprawności

Nie zapominaj również o niewielkich sprzętach do rehabilitacji (https://www.pomocedlaseniora.pl/17-rehabilitacja), które pomogą Ci ćwiczyć w domu. W tym celu wykorzystaj np. urządzenia do poprawiania sprawności dłoni, rotatory do ćwiczenia rąk i nóg, maty masujące z wypustkami sensorycznymi, piłki i rolery do rehabilitacji. Niektóre z nich można spokojnie wykorzystywać nawet w czasie codziennego relaksu!

Balkoniki, chwytaki, akcesoria kuchenne czy sprzęty rehabilitacyjne – to tylko kilka przykładów przedmiotów, które ułatwią seniorowi życie. Warto z nich korzystać, aby jak najdłużej zachować samodzielność.