Deszcz medali na Mistrzostwach Polski

Dwa złote medale, cztery srebrne i jeden brązowy: oto dorobek lekkoatletów z Białegostoku w 94. Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Lublinie. Poza Wojciechem Nowickim, który w piątek zdobył kolejne złoto w rzucie młotem tytuł mistrzowski z Lublina przywiózł  Damian Czykier – 110 m przez płotki.

Srebrne medale wywalczyła Daria Zabawska, która idzie w ślady swojej sławnej mamy Krystyny (dysk), Klaudia Kardasz (kula), Katarzyna Rutkowska (5000) i Magdalena Żebrowska (skok w dal).

Brązowy krążek dla Podlasia wywalczyła Paulina Mikiewicz-Łapińska (800). Podlasie Białystok w ten sposób uzyskało 2. miejsce w klasyfikacji medalowej, a piąte w klasyfikacji punktowej.

Fantastyczną formę pokazał Damian Czykier. Olimpijczyk z Rio eliminacje pobiegł spokojnie uzyskując wynik 13.50. W finale zawodnik białostockiego Podlasia zdeklasował rywali uzyskując złoty medal.

Pechowcem okazała się Marlena Gola, która w biegu na 200 metrów zajęła miejsca tuż za podium czyli czwarte. Zawodnika Podlasia w eliminacjach ustanowiła rekord życiowy wynikiem 23,96, który minimalnie poprawiła w finale. Od podium dzieliło ją 18 setnych sekundy.

Słabiej na 200 metrów poradził sobie Adrian Kamiński, który odpadł w eliminacjach wynikiem 21,99.

W rzucie dyskiem klasę pokazała Daria Zabawska, która długo walczyła o medal z torunianką Lidią Augustyniak. Obie te zawodniczki zdecydowanie przewyższały resztę stawki. Ostatecznie wygrała Augustyniak wynikiem 55,85. Zabawska miała rezultat 54,89. O tym jak przewyższały resztę stawki niech świadczy fakt, że brązowy medal dawał wynik 51,91.

Znakomicie poradziła sobie także Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą. W pierwszej serii świetny rzut oddała Paulina Guba (18.82) i był to wynik na wagę złota. Białostoczanka pchnęła na 16.76 i długo próbowała poprawić ten rezultat. Zrobiła to ostatecznie w ostatniej serii uzyskując wynik 17.03, który dał jej srebro.

Bardzo dobrze pobiegła na 5 kilometrów Katarzyna Rutkowska, która zdobyła srebrny medal wynikiem 16:26.09 przegrywając z Pauliną Kaczyńską mistrzowski tytuł o niecałą sekundę. 11. miejsce w tym biegu zajęła druga białostoczanka – Anna Gosk (16:57.51).

Miejsce na podium uzyskała też 22-letnia Magdalena Żebrowska, która w skoku w dal zdobyła srebrny medal. Bałostoczanka w drugiej próbie objęła prowadzenie wynikiem 6.33. Chwilę potem wyprzedziła ją Anna Michalska-Jagciak z (ÓS AZS Poznań), która w pierwszej próbie skoczyła 6.47 metrów.

Pecha miał także Bartosz Chojnowski, który od podium w konkursie skoku w dal dzieliło 13 centymetrów. Białostoczanin walczył o 3. miejscez Mateuszem Różańskim z Tarnowa. W 4 próbie przeskoczył rywala wynikiem 7,57 m., ale w piątek serii Różański skoczył 7,73, a Chojnowski uzyskał tylko 7,66 i to dawało im miejsce na podium. Niestety – w ostatniej próbie Piotr Tarkowski skoczył 7,80 zdobywając srebro i spychająć Chojnowskiego poza podium.

Z dobrej strony pokazała się Paulina Mikiewicz-Łapińska, która w biegu na 800 metrów uzyskała rezultat 2:07.29, który dał jej brązowy medal.

Gorzej poradził sobie w konkursie skoku wzwyż Piotr Milewski z Podlasia Białystok zajmując 5. lokatę. W kobiecym konkursie nie startowała będąca w ciąży Kamila Lićwinko.

Do finału w biegu na 400 metrów awansowała Martyna Dąbrowska (UKS 19 Bojary), która wynikiem 52.89 zajęła 7. lokatę w stawce.