Czy ubezpieczenie OC jest ważne za granicami Polski?

Podstawowym ubezpieczeniem dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest OC. Chroni ono przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód spowodowanych w ruchu drogowym. Czy wykupione w polskim towarzystwie ubezpieczeniowym OC będzie tak samo chroniło poza granicami Polski, jak i w kraju?

Ważność polisy OC

Ubezpieczenie OC, czyli komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, jest obowiązkowe. Należy pamiętać o zachowaniu jego ciągłości. Polisa zawierana jest najczęściej na 12 miesięcy. W tym czasie możesz podróżować nie tylko po Polsce, ale i poza granicami kraju, mając pewność, że jesteś chroniony przed ponoszeniem finansowych konsekwencji spowodowanych szkód. Ubezpieczenie zapewnia pokrycie szkód osobowych i majątkowych osobom poszkodowanym w wywołanych przez Ciebie zdarzeniach w ruchu drogowym.

Art. 25 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że ochrona wynikająca z OC pojazdu jest realizowana także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Otóż obejmuje, na zasadzie wzajemności, również zdarzenia powstałe na terytoriach państw, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. Zastrzega się przy tym, że ubezpieczenie to zapewnia zakres ochrony wymagany przez prawo państwa, na którego terytorium doszło do zdarzenia lub określony w ustawie, w zależności od tego, który z tych zakresów jest szerszy.

Gdzie jest ważne polskie ubezpieczenie OC?

Jeśli wybierasz się w podróż samochodem za granicę i jedziesz do kraju Unii Europejskiej, to nie potrzebujesz żadnego innego ubezpieczenia, prócz OC wykupionego w polskim towarzystwie.

Wszystko dlatego, że od 1 maja 2004 roku ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium państw sygnatariuszy Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi. Ochrona będzie zachowywała ważność w:

Reklama

  •     całej Unii Europejskiej,
  •     Norwegii,
  •     Wielkiej Brytanii,
  •     Irlandii Północnej,
  •     Szwajcarii,
  •     Islandii,
  •     Andorze,
  •     Bośni i Hercegowinie,
  •     Serbii,
  •     Czarnogórze.

Nie ma więc potrzeby wykupywania innego, dodatkowego ubezpieczenia OC. Jednak np. w Albanii wymagana jest tzw. Zielona Karta.

Czym jest Zielona Karta?

W wielu krajach zamiast potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu musisz przy ewentualnej kontroli drogowej okazać tzw. Zieloną Kartę. To międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jaki wystawiany jest w imieniu Biura Narodowego. Zielonej Karty potrzebujesz podczas wyjazdu poza kraje Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Działa ona w ten sam sposób, jak ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a w UNIQA otrzymasz ją całkowicie bezpłatnie.

Zielona Karta potrzebna jest podczas wjazdu na terytorium takich krajów jak: Albania, Azerbejdżan, Iran, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Tunezja, Turcja, Ukraina. Zanim wyruszysz w podróż do jednego z tych państw, pamiętaj o postaraniu się w swoim towarzystwie o Zieloną Kartę. Będzie ona wymagana, jeśli np. w Albanii spowodujesz wypadek, w którym poszkodowani doznają szkód osobowych lub majątkowych. Pokryje je Twój ubezpieczyciel w takim samym trybie, jakby do zdarzenia doszło na terytorium Polski czy krajów Unii Europejskiej.

Przypadek Kosowa

Ani polskie OC, ani wydana przez ubezpieczyciela Zielona Karta nie wystarczą kierowcy, który wybiera się do Kosowa. W kraju tym obowiązkowo przy przekraczaniu granicy musisz wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Możesz potraktować je jako opłatę drogową. Na granicy uiścisz stosowną kwotę i w zamian otrzymasz druk potwierdzający zawarcie polisy.