Czy lepiej wybrać drukarkę atramentową czy laserową?

Wybór odpowiedniej drukarki często bywa problematyczny. Na rynku znaleźć można przede wszystkim modele atramentowe i laserowe, które różnią się sposobem działania i wykorzystywanym wkładem. Jakie urządzenie sprawdza się lepiej?

Drukarka atramentowa i laserowa – różnice w sposobie działania

Drukarki atramentowe i laserowe działają w zupełnie inny sposób. Pierwsze z tych urządzeń wykorzystuje tusz, czyli pigment w formie płynnej. Znajduje się on w kartridżu – w niektórych drukarkach jest on trwale połączony z szyną drukującą. W urządzeniach atramentowych stosuje się głowice, które przesuwają się liniowo – w poprzek kartki. Elementy te zatrzymują się wielokrotnie, nanosząc tusz na papier.

Atrament jest uwalniany pod wpływem bąbelków, gazu lub pary, w zależności od wybranego modelu urządzenia. Wsiąka w papier w odpowiednich miejscach, choć często bezpośrednio po wyjęciu z drukarki jest on podatny na rozmazywanie. Zdarza się też, że mocniej zadrukowane fragmenty zniekształcają kartkę.

W drukarce laserowej wykorzystuje się natomiast toner. To sproszkowany odpowiednik tuszu, który składa się z cząsteczek żywicy termoplastycznej, żelaza oraz pigmentu. Toner utrwala się pod wpływem wiązki światła generowanej przez urządzenie laserowe. Cząsteczki przyczepiają się do utajonego obrazu wydruku na bębnie, które pod wpływem elektrostatyki wiążą się z papierem. W drukarkach atramentowych kartki przechodzą przez specjalny fuser, czyli termiczny utrwalacz, który generuje temperaturę nawet 200 stopni Celsjusza. Taki krok pozwala na wprasowanie tonera w papier i uzyskanie wydruku o dużej trwałości.

Drukarka atramentowa i laserowa – jakość druku

W wielu przypadkach drukarki atramentowe pozwalają na lepsze odwzorowanie tekstu czy obrazu niż modele laserowe. Wszystko ze względu na fakt, że korzystają one ze specjalnej, przesuwnej głowicy, która punktowo nanosi tusz na papier. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia te powinny być regularnie uruchamiane, by nie dopuścić do zaschnięcia atramentu.

Natomiast drukarki laserowe pozwalają na zwiększenie trwałości nadruków. Motywy naniesione z ich wykorzystaniem są od razu gotowe do użytkowania – nie ma ryzyka ich rozmazania.

Trzeba pamiętać również o tym, że na ostateczną jakość nadruku wpływa zastosowany toner lub tusz. Warto wybierać oryginalne wkłady do drukarek lub sprawdzone zamienniki, które pozwalają na równomierne nanoszenie pigmentu na papier. Produkty niskiej jakości mogą wpłynąć negatywnie nie tylko na nadruk, lecz także sprawność urządzenia.

Zalety i wady drukarek laserowych

Reklama

Drukarki laserowe są uważane za sprzęt nowoczesny, wydajniejszy i bardziej ekonomiczny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to urządzenie droższe niż modele atramentowe. Taki sprzęt zapewnia wysoką wydajność pracy, ale jego eksploatacja generuje duże koszty. Tonery do drukarek laserowych bywają drogie – za oryginalne produkty często trzeba zapłacić nawet 500 zł. Trzeba jednak pamiętać, że wkłady do drukarek laserowych pozwalają na eksploatację przez długi czas.

Ogromną zaletą drukarek laserowych jest fakt, że nadruk jest gotowy do użytku od razu po wyjęciu z urządzenia. Nie ma konieczności czekania, aż toner zaschnie, jak ma to miejsce w przypadku atramentu.

Drukarki laserowe nie zawsze pozwalają na zastosowanie tonerów kolorowych. Modele z taką opcją zwykle są droższe niż te przeznaczone jedynie do drukowania dokumentów.

Zalety i wady drukarek atramentowych

Drukarki atramentowe są zdecydowanie tańsze, ale w przypadku intensywnej eksploatacji wymagają częstego wymieniania tuszu – czasem nawet co kilka tygodni. Problemem jest też tendencja do rozmazywania się niewyschniętego tuszu oraz możliwość pofalowania papieru w miejscach, w których jest on mocniej zadrukowany.

Drukarki atramentowe tworzą nadruki z prawie taką samą szybkością jak modele laserowe. Pozwalają na uzyskanie motywów o doskonałej jakości, jednak są one mniej trwałe niż te wykonane z użyciem tonerów. Drukarki atramentowe na ogół pozwalają na drukowanie kolorowych wzorów. Są łatwe w obsłudze i zużywają niewielką ilość prądu.

Drukarki atramentowe zwykle cechują się też mniejszymi gabarytami. Pozwalają na zastosowanie w niewielkich biurach, w których nie ma miejsca na duży, wielofunkcyjny sprzęt.

Jaką drukarkę wybrać?

Wybór odpowiedniej drukarki zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika oraz jego budżetu. W przypadku intensywniejszej eksploatacji zwykle najlepiej sprawdzają się modele laserowe. W miejscach, w których drukarka jest używana rzadko, dobrym wyborem będzie tańszy wariant atramentowy. Decydując się na konkretną drukarkę, warto skupić się również na tym, czy obsługuje ona kolorowe wkłady, czy jedynie czarne.

Niezależnie od wybranej drukarki, konieczne jest zaopatrzenie się w materiały eksploatacyjne – papier, tusze i tonery. Takie produkty można znaleźć m.in. w sklepie DoDrukarki.pl. To zarówno wyroby oryginalne, jak i jakościowe zamienniki. Pasują one do nawet kilkuset różnych modeli drukarek powszechnie używanych w polskich domach i firmach.