Co to jest wykładzina gumowa?

Szerokie zastosowanie wykładzin gumowych

Wykładzina gumowa to tani i niezwykle praktyczny produkt, który znalazł szerokie zastosowanie w wielu branżach, takich jak przemysł, transport czy budownictwo. Wykładziny gumowe mają właściwości izolacyjne, wyciszające i amortyzujące. Służą do zabezpieczenia licznych powierzchni płaskich – podłóg, posadzek czy wylewek. Wykładzinami gumowymi pokrywa się hale produkcyjne, magazyny, warsztaty samochodowe czy garaże. Wykładziny gumowe stosowane są też często przez osoby prywatne, które pokrywają nimi garaże, piwnice czy strychy, by zabezpieczyć i wygłuszyć podłogę.

Wykładziny gumowe – czym są?

Większość dostępnych na rynku wykładzin gumowych to zwulkanizowany produkt na bazie mieszanki SBR. Sprzedawane są z rolek, dzięki czemu istnieje możliwość dokładnego dopasowania wielkości wykładziny do zapotrzebowania i indywidualnych potrzeb.

Wykładziny gumowe produkowane są zazwyczaj z trzech rodzajów gum. Oto one:

Guma SBR

Guma SBR charakteryzuje się szerokim zastosowaniem. Jest wykonana z kauczuku butadienowo-styrenowego. Dzięki temu jest ona odporna na ścieranie i zniszczenie. Cechuje się dużą elastycznością oraz dobrą przewodnością prądu. Gumy SBR są stosowane wewnątrz pomieszczeń, ponieważ są wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Nie powinno się również stosować na nich smarów i olejów. Są przeznaczone do pracy w temperaturze od -30 do 70 stopni Celsjusza.

Reklama

Guma NBR

Guma NBR jest wykonana z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. W przeciwieństwie do gumy SBR, może mieć kontakt z olejami, ponieważ jest na nie odporna – podobnie jest w przypadku smarów, kwasów i zasad czy roztworów wodnych soli. Jest przeznaczona do pracy w temperaturze od -40 do 70 stopni Celsjusza. Powinna być stosowana wewnątrz, ponieważ wykazuje słabą odporność na działania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Guma EPDM

Guma EPDM jest wykonana na bazie kauczuku etylenowo-propylenowo-dienowego. To najbardziej wytrzymała guma, która jest przeznaczona do pracy w temperaturze od -40 do 120 stopni Celsjusza. Jest odporna na działanie kwasów oraz zasad. Może być także stosowana na zewnątrz, ponieważ dobrze znosi nawet niekorzystne warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg czy promieniowanie UV. Charakteryzuje się długą żywotnością, nawet mimo niesprzyjających warunków.

Wykładziny gumowe – korzyści

Wykładziny gumowe charakteryzują się wysoką funkcjonalnością i stosunkowo niskim kosztem. Wykładziny gumowe chronią podłogę przed zarysowaniem i uszkodzeniem. Mają również właściwości amortyzujące i wyciszające. Działają antypoślizgowo oraz zwiększają tarcie, dzięki czemu stosowane są w przypadku przewożenia ładunków. Ponadto chronią, tłumią i izolują. Zabezpieczają przed poślizgnięciem się i upadkiem, dzięki czemu są często stosowane na halach sportowych czy siłowniach. Nie wymagają klejenia, dzięki czemu ich montaż jest niezwykle prosty. Są także łatwe do utrzymania w czystości. To tani i niezwykle skuteczny sposób, by zabezpieczyć liczne powierzchnie płaskie.