Reklama

Centrum Kultury Białoruskiej powstanie w Białymstoku

Jego głównym celem będzie rozwój i promocja kultury białoruskiej oraz integracja tej mniejszości. Instytucja będzie finansowana z budżetu województwa. O jej założeniach na konferencji prasowej w czwartek, 16 listopada, mówili: marszałek Artur Kosicki oraz inicjatorzy utworzenia centrum – prof. Uniwersytetu w Białymstoku Oleg Łatyszonek i członek zarządu związku stowarzyszeń Centrum Kultury Białoruskiej Anatol Wap, a także wspierający ich działania radny wojewódzki Sławomir Nazaruk.


– Na mapie instytucji kulturalnych pojawia się nowa jednostka. To Centrum Kultury Białoruskiej (CKB) – mówił marszałek. – Miejsce, które będzie integrować działania środowiska mniejszości białoruskiej, które jest największą mniejszością w naszym regionie. Pozwoli na intensyfikację działań, podejmowanie inicjatyw, które będą finansowane z budżetu województwa, państwa czy środków europejskich.

Start 1 stycznia 2024 r.

Jak podkreślił marszałek, z inicjatywą powołania CKB zwrócili się do niego właśnie przedstawiciele mniejszości białoruskiej.

– Jako osoba odpowiedzialna w zarządzie za kulturę oczywiście przychyliłem się do tej propozycji – stwierdził Artur Kosicki

Dodał, że w projekcie budżetu na 2024 rok jest zapisana tzw. rezerwa w wys. 1,5 mln zł na funkcjonowanie CKB i kolejne 1,5 mln zł na przygotowanie budynku, w którym ta instytucja ma docelowo działać. Na razie, od 1 stycznia 2024 r., centrum będzie się mieścić w budynku urzędu marszałkowskiego przy ul. Kilińskiego.

Pomysł ma ponad 30 lat

Z kolei prof. Oleg Łatyszonek przypomniał, że środowisko białoruskie z postulatem powołania CKB występowało już na początku lat 90. ub. wieku.

– Bardzo szybko okazało się, że same organizacje pozarządowe nie są w stanie zapewnić takiego poziomu rozwoju kultury jak instytucje publiczne – stwierdził. – Uderzaliśmy co jakiś czas do różnych władz. Wreszcie sprawa „ruszyła” podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy u mniejszości białoruskiej w Zaleszanach i Bielsku Podlaskim. A pan marszałek życzliwie się do tego odniósł – dodał.

I tak dwanaście organizacji pozarządowych, działających na rzecz społeczności białoruskiej, w kwietniu 2022 r. utworzyło związek stowarzyszeń pod nazwą Centrum Kultury Białoruskiej. A we wrześniu br. zwróciło się do marszałka z prośbą o powołanie instytucji dla społeczności, którą reprezentuje.

– Decyzja o utworzeniu CKB jest wynikiem dobrej współpracy w obecnej kadencji środowiska zarówno białoruskiego, jak i prawosławnego z marszałkiem i zarządem województwa. Cieszę się, że jako przedstawiciel tego środowiska w sejmiku mogłem dołożyć swoją cegiełkę do budowy centrum – powiedział Sławomir Nazaruk.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama