Reklama

70. rocznica powstania Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone

To jeden z najstarszych, najliczniejszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim. Przez siedemdziesiąt lat dał ponad dwa tysiące koncertów na całym świecie, które obejrzało ponad milion widzów, występował w niemal całej Polsce oraz w ponad dwudziestu krajach Europy, Azji i Ameryki. W czwartek, 16 listopada w białostockich „Spodkach” kadra zespołu opowiadała o zbliżającej się gali jubileuszowej, o samym zespole – jego tradycji, repertuarze i planach. W spotkaniu uczestniczył marszałek Artur Kosicki.


„Wczoraj, dziś i jutro”

Pod takim tytułem odbędzie się koncert, który będzie swego rodzaju podróżą przez 70 lat działalności zespołu. O tym, jak będzie wyglądała ta uroczysta gala opowiedziała Marta Szałkiewicz, kierownik grupy wokalnej.

– W programie zaprezentowane zostaną choreografie wieloletniego poprzedniego choreografa Kurpi Zielonych Wiesława Dąbrowskiego i poprzedniego choreografa Mariusza Żwierko oraz aranżacje muzyczne poprzedniego kierownika muzycznego Andrzeja Dyrdała. I to będzie taka nakreślona przeszłość. Oczywiście będzie też teraźniejszość i będą to choreografie obecnej kierownik artystycznej zespołu Agnieszki Ondruch-Sikory oraz opracowanie muzyczne obecnego kierownika muzycznego zespołu Andrzeja Grzybowskiego – mówiła.

Jak zaznaczała, część artystyczną związaną z „przyszłością”, przygotuje grupa młodzieżowa, która pokaże bardziej współczesne wykonania utworów m.in. połączenie śpiewu ludowego i muzyki elektronicznej.

Z kolei Anastazja Popławska, menadżer Kurpi Zielonych, wymieniła pozostałe działania przygotowane w związku z jubileuszem m.in. wydanie nowego albumu, którego premiera będzie miała miejsce również 24 listopada.

– Na tej płycie znalazły się zupełnie nowe aranżacje, w pięknym wykonaniu zarówno muzyków, wokalistów, jak i śpiewających tancerzy. Zaangażowaliśmy do pracy nad tą płytą wielu artystów. Myślę, że dla osób, które będą miały okazję usłyszeć tę płytę, to będzie niezwykła podróż przez różne odcienie i barwy kultury ludowej i tu mogę zdradzić, że nie tylko kurpiowskiej – mówiła.

Dla fanów Kurpi Zielonych przygotowano specjalną publikację o ich historii i działalności, a już wkrótce wszyscy mijający siedzibę PIK będą mogli podziwiać przed budynkiem specjalną wystawę zdjęć, poświeconą zespołowi.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama