Reklama

Bogusław Tyl – nowa pamięć o artyście z Rutek-Kossaków

Postać Bronisława Tyla przybliżyły uczestnikom uroczystości tablice informacyjne, pamiątki z jego pracowni i dokumenty, a także wspomnienia członków rodziny. Urodził się w 1904 roku w Rutkach-Kossakach. Tuż przed wybuchem II wojny ukończył warszawską ASP. Po wojnie był  m. in. nauczycielem sztuk plastycznych w Białymstoku i Supraślu, brał udział w odnawianiu Pałacu Branickich w Choroszczy. W Rutkach zapamiętany jest jako „malarz bez ręki”, bo stracił lewą jako dziecko, przy próbie rozbrojenia niewybuchu. Wystawiał swoje prace w wielu ośrodkach kraju i poza granicami  Krytycy podkreślali walory realistyczne jego dzieł i wrażliwość na kolor. Zmarł w 1979 roku, pochowany jest w Rutkach-Kossakach. 

– Kiedy wrócił po wojnie do naszej miejscowości, budował drogi i mosty, a nawet meliorował Bagno Wizna. Zorganizował szkołę, w której przez pewien czas uczył wszystkich przedmiotów. Na wsi poszukiwał twórczego spokoju i inspiracji – wspominali Katarzyna Mieczkowska i Marek Sawicki, członkowie rodziny artysty.     

Jak poinformowała Justyna Gołaszewska, dyrektor GOKiB w Rutkach, wystawę  będzie można oglądać do 12 listopada.

Elementem wydarzenia było także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Gmina Rutki – moja mała ojczyzna” adresowanego do dzieci i młodzieży. Były nagrody główne w trzech kategoriach wiekowych, ale upominki otrzymali wszyscy uczestnicy.            

– Bardzo lubię rysować i lubię wygrywać. Najbardziej podoba mi się straż pożarna w Rutkach, często tam chodzę – przyznała rezolutna Lena Mankiewicz.

Na zakończenie spotkania wicemarszałek Marek Olbryś przekazał wójtowi Dariuszowi Modzelewskiemu i dyrektor Justynie Gołaszewskiej symboliczny czek z dofinansowaniem samorządu województwa dla klubu sportowego GKS 1984 Rutki.   

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama