Reklama

Akademia Edukacyjna Medtronic dla osób z cukrzycą typu 1

W czternastu miastach w Polsce od października 2011 r. do czerwca 2012 odbywają się spotkania dla osób z cukrzycą typu 1, zgodnie z harmonogramami umieszczonymi na stronie www.pompy-medtronic.pl. W trakcie spotkań uczestnikom przekazywana jest wiedza na temat cukrzycy i leczenia pompą insulinową.

Cykl dziewięciu spotkań dotyczących kontrolowania cukrzycy skierowany jest głównie do młodych osób, które chcą zdobyć lub poszerzyć wiedzę na temat cukrzycy, leczenia pompą insulinową oraz sposobów radzenia sobie z chorobą. Jak co roku, prowadzący zajęcia podpowiadają młodzieży z cukrzycą, studentom rozpoczynającym rok akademicki z dala od dotychczasowego miejsca zamieszkania, m. in. jakie są najskuteczniejsze metody leczenia cukrzycy oraz gdzie znaleźć specjalistyczną pomoc.

Osoby chorujące na cukrzycę typu 1 stanowią 5-10%, a więc zdecydowaną mniejszość wśród wszystkich chorujących na cukrzycę. Stąd też zazwyczaj mniej działań jest do nich skierowanych. Tymczasem choroba ta nakłada się na dość trudny okres życia, jakim jest rozpoczynanie nauki z dala od rodziców w przypadku studentów, poszukiwanie pracy, czy zakładanie rodziny. Ewelina Pietrzykowska, koordynator projektu dodaje: ”Młodzi ludzie często przestają korzystać z opieki w dotychczasowych ośrodkach zdrowia, gdy wyjeżdżają na studia i zmieniają miejsce zamieszkania. Rozpoczynając samodzielne życie, często zdani są tylko na siebie i swoją wiedzę. Im jest ona pełniejsza, tym większe bezpieczeństwo i szansa na zdrową przyszłość. Nie bez znaczenia jest też brak akceptacji cukrzycy, która sprawia, że nie zawsze dobrze czują się w gronie nowopoznanych rówieśników. Akademia Edukacyjna stwarza im okazję do nawiązania ciekawych kontaktów z osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji oraz pozwala uzyskać rzetelną wiedzę na temat efektywnego radzenia sobie z chorobą”.

Cukrzyca typu 1 zwana jest także cukrzycą młodego wieku, ponieważ ujawnia się zwykle przed 35 rokiem życia. Najczęściej pojawia się ok. 10. roku życia, choć coraz częściej chorują też młodsze dzieci. Sytuacje, w których komuś ciągle chce się pić, często oddaje mocz, dużo je,
ale nie tyje, jest osłabiony i zauważa u siebie zmiany skórne, powinny skłonić do wykonania badania krwi i moczu na obecność glukozy. W cukrzycy typu 1 uszkodzeniu ulegają komórki trzustki wytwarzające insulinę, co prowadzi do całkowitego zaniku jej produkcji. Dlatego często nazywana jest ona cukrzycą insulinozależną, co oznacza, że wymaga podawania insuliny od momentu rozpoznania choroby. Insulinę można podawać za pomocą wstrzykiwaczy
(tzw. „penów”) lub za pomocą osobistej pompy insulinowej.

Więcej informacji na temat warsztatów edukacyjnych, Akademii Edukacyjnej oraz szczegółowy program spotkań można znaleźć na stronie www.pompy-medtronic.pl. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach proszone są o rejestrację na stronie www.pompy-medtronic.pl/dla-was/akademia-edukacyjna.html.

Reklama

Reklama