Jak wybrać piec gazowy do łazienki? Podpowiadamy!

Zakup pieca gazowego to inwestycja na lata. Dlatego tak ważne jest, aby sprzęt pracował efektywnie, był ekonomiczny i przede wszystkim bezpieczny. Który kocioł sprawdzi się w łazience i na jakie funkcje warto zwrócić uwagę? Oto najpopularniejsze rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę, kupując piec gazowy?

W zależności od rodzaju pieca gazowego urządzenia te mogą służyć do podgrzewania wody w instalacji grzewczej lub do podgrzewania bieżącej wody i zasilania centralnego ogrzewania. Decydując się na zakup konkretnego modelu, należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pieca oraz inne, istotne parametry.

Pierwszym z nich jest moc kotła, wyrażona w kilowatach. Urządzenie powinno zapewniać tyle ciepła, ile potrzeba do ogrzania wody lub całego domu. Jeśli moc pieca będzie za duża, palnik zużyje więcej gazu, co będzie się wiązało z wyższymi opłatami. W mieszkaniu i niewielkim domu w zupełności wystarczy model o mocy ok. 16-19 kW. 

Warto też zwrócić uwagę na to, czy kocioł ma regulację mocy grzewczej. Funkcja ta pozwala dostosować efektywność urządzenia do potrzeb użytkowników. Poza tym dużą rolę odgrywają cena, wygląd i gabaryty pieca.

​​Piec tradycyjny czy kondensacyjny?

W łazience najlepiej sprawdzi się wiszący piec kondensacyjny, jednak można zainstalować też klasyczny model. Obydwa typy służą do ogrzewania budynku i wody użytkowej, czyli wodociągowej. Główna różnica pomiędzy piecami kondensacyjnymi a tradycyjnymi polega na ich sprawności. W tradycyjnych kotłach spaliny wydostają się wprost do atmosfery. Piece kondensacyjne najpierw odbierają ciepło ze spalin, a dopiero później je uwalniają. Dzięki temu praca kotłów kondensacyjnych jest efektywniejsza, a koszty ogrzewania – niższe niż w przypadku tradycyjnych pieców.

Urządzenia różnią się też sposobem doprowadzenia powietrza do kotła. Modele kondensacyjne są dostępne wyłącznie w wersji z zamkniętą komorą spalania. Oznacza to, że piec zasysa powietrze z zewnątrz, za pomocą przewodu powietrzno-spalinowego, a do palnika przedostaje się zawsze odpowiednia ilość tlenu. Ryzyko powstania i wydostania się z pieca szkodliwego tlenku węgla jest więc bliskie zeru.

Tradycyjne kotły są dostępne zarówno w wersji z zamkniętą, jak i otwartą komorą spalania. W drugim wariancie powietrze jest dostarczane do komory wprost z pomieszczenia, w którym się znajduje. Powietrze potrzebne do spalania powinno być więc doprowadzane przez otwór wentylacyjny.

Warto zauważyć, że klasyczny piec osiąga ok. 90-92% sprawności, natomiast nowoczesne modele kondensacyjne – nawet do 109%. Skąd te różnice? W wielu krajach przyjęto normy sprawności, w których brano pod uwagę jedynie ciepło zawarte w spalinach suchych, para wodna była pomijana. W piecach kondensacyjnych dolicza się właśnie ciepło pozyskane w ten sposób, co skutkuje sprawnością na poziomie przekraczającym 100%.

Poza lepszą efektywnością piece kondensacyjne są także bezpieczniejsze i bardziej ekonomiczne. Wprawdzie kosztują więcej niż tradycyjne kotły gazowe, jednak koszt ich zakupu i montażu zwraca się maksymalnie po sześciu latach użytkowania.

Reklama

​​Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Kotły jednofunkcyjne z zewnętrznym podgrzewaczem i kotły dwufunkcyjne służą do ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Oba typy urządzeń różnią się jednak wydajnością i ogrzewają c.w.u. w różny sposób. Czym się charakteryzują?

Kocioł dwufunkcyjny ma podgrzewacz; ogrzewa wodę w sposób przepływowy. Proces ogrzewania zaczyna się w momencie, gdy ktoś odkręci kurek z ciepłą wodą. Niektóre, droższe modele, dodatkowo są wyposażone w zasobnik ciepłej wody, który skraca czas oczekiwania.

Kotły tego rodzaju nadają się głównie do niewielkich instalacji, w których punkty poboru są umiejscowione niedaleko kotła. Model dwufunkcyjny sprawdzi się doskonale np. w domu z jedną łazienką. Cechuje się łatwym montażem i zabiera niewiele miejsca, ponieważ nie wymaga dodatkowego zbiornika na c.w.u.

Kotły jednofunkcyjne nie mają wymiennika ciepła, zatem aby ogrzać wodę, muszą być podłączone do zewnętrznego podgrzewacza. Zazwyczaj jest on umiejscowiony obok kotła lub tuż pod nim. Zimna woda wpływa do podgrzewacza, a następnie jest podgrzewana przez kocioł do określonej temperatury. 

Wydajność pieców jednofunkcyjnych w dużej mierze zależy od pojemności podgrzewacza. Takie kotły sprawdzą się w większych domach np. z kilkoma łazienkami. 

sprawdzą się w większych domach np. z kilkoma łazienkami. 

Czy używanie pieca gazowego jest bezpieczne?

Współczesne piece gazowe, z zamkniętą komorą spalania, są bezpieczne i niezwykle wydajne. Jeśli urządzenie jest w pełni sprawne, ryzyko nieprawidłowości w działaniu jest znikome. Zawsze warto jednak zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które poinformuje domowników o potencjalnym zagrożeniu. Dlatego w pomieszczeniu z piecem gazowym z pewnością przyda się czujnik czadu. Urządzenie jest w stanie wykryć nawet minimalne stężenie tlenku węgla w powietrzu. W przypadku przekroczenia normy CO, detektor uruchomi system alarmowy – wyda głośny dźwięk, a lampka ostrzegawcza zacznie się świecić.

Ekologiczny sposób ogrzewania

Ogrzewanie domów i mieszkań gazem jest popularnym rozwiązaniem. Ta metoda grzewcza charakteryzuje się niską emisją spalin i nie generuje szkodliwych odpadów. Co więcej, piece gazowe wytwarzają aż o połowę mniej dwutlenku węgla niż kotły węglowe. Modele na gaz są też łatwe w obsłudze, ogrzewają wodę kranową i tę w kaloryferach. Sprawdzą się zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Poza tym wcale nie trzeba ich montować w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, np. w kotłowniach. 

Urządzenie można powiesić w łazience. Najkorzystniejszym wyborem będzie piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Ilość dodatkowych funkcji zależy od preferencji i potrzeb domowników. Warto jednak pamiętać, że piec kondensacyjny jest nowocześniejszy i bardziej ekonomiczny niż klasyczny. I choć kosztuje więcej, to okazuje się tańszy w eksploatacji.