Jak zrobić przelew do urzędu skarbowego?

Podatki to rzecz poważna, warto dołożyć wszelkich starań, by rozliczyć się z urzędem skarbowym na czas. Samo wyliczenie wartości podatku należnego to pierwszy krok, sprawę zamyka dopiero przekazanie środków do urzędu skarbowego. W jaki sposób wypełnić ten obowiązek?

Jakie są sposoby rozliczenia się z fiskusem?

Rozliczyć się z urzędem skarbowym można na kilka sposobów. Do wyboru mamy następujące opcje:

  • płatność gotówkowa zobowiązania podatkowego w organie podatkowym;
  • płatność za pośrednictwem Poczty Polskiej, banku, SKOK lub innej instytucji płatniczej;
  • przelew wykonany na rzecz organu podatkowego.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, iż zapłata zobowiązania podatkowego gotówką jest możliwa w przypadku podatków niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poza pewnymi szczególnymi wyjątkami wynikającymi z przepisów Ordynacji Skarbowej przedsiębiorcy są zobowiązani do zapłaty należności podatkowych za pośrednictwem przelewów. Transakcje gotówkowe są najbardziej czasochłonnym oraz niewygodnym sposobem płatności. Wiążą się z koniecznością posiadania gotówki, wizytą w placówce, oczekiwaniem w kolejce, stąd najwygodniejszym sposobem uiszczenia zobowiązania podatkowego jest przelew elektroniczny.

Na jaki rachunek przelać podatek?

Kluczową kwestią jest wybór właściwego rachunku organu skarbowego. Od pewnego czasu w Polsce podatnikom przypisane są indywidualne rachunki podatkowe. Skąd wziąć numer rachunku podatkowego? To proste. Należy wpisać swój PESEL lub NIP na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego/. Specjalna aplikacja wygeneruje nasz rachunek podatkowy, na który musimy zrobić przelew.

Reklama

Przelew podatkowy za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Posiadając numer rachunku podatkowego, jesteśmy gotowi do wykonania przelewu. Po zalogowaniu się do naszego banku za pośrednictwem aplikacji lub właściwej strony internetowej musimy wybrać opcję przelewu podatkowego. Każdy z banków posiada własne rozwiązanie w tej kwestii, które różnią się szczegółami. W niektórych bankach przelew taki nazywa się „przelewem na rzecz organu podatkowego”, w innym może być „przelewem podatkowym”. Pomimo różnic można wskazać następujące wspólne elementy, które mają się znaleźć w treści przelewu:

  • numer rachunku podatkowego,
  • symbol formularza identyfikującego zobowiązanie, np. PIT-5 przy zaliczce na podatek dochodowy lub PCC w przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych,
  • identyfikator płatnika, zazwyczaj NIP lub PESEL,
  • okres podatku, wskazujący rok, miesiąc oraz okres podatkowy (R-rok, K-kwartał, M-miesiąc, D-dekada miesiąca, J-dzień),
  • identyfikację zobowiązania, jeśli płacimy podatek na podstawie decyzji organu skarbowego.

Podatki to rzecz święta, opóźnienia mogą rodzić poważne konsekwencje. Co robić, gdy nie mamy środków na zapłatę zobowiązania? Z pomocą może przyjść szybki kredyt, dzięki któremu unikniemy poważnych konsekwencji, kar lub konieczności wizyty w urzędzie.

Błędny przelew do urzędu skarbowego – co zrobić?

Czasami może się zdarzyć, że w trakcie przelewu popełnimy błąd. Co możemy zrobić, by go poprawić? W sytuacji błędnego przelewu musimy wystosować pismo z prośbą o przekazanie otrzymanej kwoty na konto właściwego organu podatkowego.

Gdy przelejemy niewłaściwą kwotę do urzędu np. z nadpłatą, możemy domagać się zwrotu pieniędzy lub zostawić ją na poczet przyszłych zobowiązań względem US. Jeśli przelejemy za mało, wówczas należy niezwłocznie dopłacić różnicę, ponieważ w razie opóźnień instytucja będzie naliczać odsetki.