Reklama

VIII Białostockie Dni Zamenhoffa

Dzisiaj przypada 148 rocznica urodzin Ludwika Zamenhoffa, białostoczanina, który był inicjatorem międzynarodowego języka esperanto. Uroczystości rozpoczęły się już wczoraj w Muzeum Podlaskim i potrwają do poniedziałku.

 Inauguracja VIII Białostockich Dni Zamenhoffa połączona była z otwarciem i zwiedzaniem w Muzeum Podlaskim wystawy pod nazwą „Tkanina Dwuosnowowa”, autorstwa kustosza Wojciecha Kowalskiego. Wystawa jest podsumowaniem dwustoletniego tkactwa dwuosnowowego, którego początki sięgają XVIII wieku. Mieści się ona w dwóch salach – w jednej prezentowane są tkaniny z terenów na północ od Białegostoku, w drugiej zaś z terenów na południe od miasta. Twórcą aranżacji ekspozycji jest prof. Andrzej Chodakowski, który przełamał stereotyp pokazywania tego typu rękodzieła ludowego.

 Kolejnym punktem programu była pogadanka dyrektora Andrzeja Lechowskiego ”O Białymstoku widzianym oczami Ludwika”. Dzięki prezentacji multimedialnej zainteresowani obejrzeli miejsca, w których Zamenhoff przebywał i ulice, którymi chodził.

 W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, organizatorzy imprezy, czyli Białostockie Towarzystwo Esperantystów i Fundacja im. Ludwika Zamenhoffa zaoferowali najróżniejsze atrakcje – zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Dzisiejsze przedpołudnie upłynie w naukowej atmosferze, ponieważ już od godziny 10.00 rozpoczną się prelekcje na Uniwersytecie w Białymstoku. W południe będzie degustacja kuchni esperanckiej, po niej złożenie kwiatów pod pomnikiem L. Zamenhoffa przy ul. Malmeda i msza w kościele Farnym. Zaś wieczorem urodzinowe przyjęcie w kawiarni Fama. Na niedzielę planowany jest wyjazd do Supraśla, a tam zwiedzanie Muzeum Ikon i Muzeum Przyrodniczego. Obchody VIII Białostockich Dni Zamenhoffa zakończy poniedziałkowe spotkanie podczas którego Ludwik-Krzysztof Zalewski-Zamenhof, wnuk pierwszego esperantysty, otrzyma dyplom Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku.

 Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 roku w białostockiej rodzinie żydowskiej. Uważał, że największą przyczyną wszystkich ludzkich problemów jest brak wspólnego języka. Zainicjował esperanto – mowę sztuczna, wywodzącą się z różnych języków, która łamie bariery międzykulturowe i ułatwia komunikację ludziom z najróżniejszych zakątków świata. Esperantyści twierdzą, że w języku, którym się posługują można przede wszystkim się przyjaźnić. Zamenhof zmarł 14 kwietnia 1917 roku w Warszawie.

https://www.bstok.pl/up/news/1443_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1443_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/1443_3.jpg

Reklama