Reklama

Umowa na wystawę

Prace związane z budową Muzeum Pamięci Sybiru wkroczyły w kluczowy etap. Dziś (19 czerwca) została podpisana umowa na wykonanie wystawy stałej, która będzie stanowiła trzon przyszłej ekspozycji w siedzibie placówki przy ul. Węglowej.

Muzeum Pamięci Sybiru to obecnie największa inwestycja muzealna na wschód od Wisły. Budynek ma być oddany do użytku w 2021 roku, dlatego już teraz trwają intensywne prace nad wystawą stałą, która będzie sercem budującego się gmachu. Merytoryczną część wystawy przygotowuje szereg specjalistów – pracowników muzeum, a głównym wykonawcą jest firma Deko-Bau.

– Projekt, który realizujemy – Muzeum Pamięci Sybiru – przybiera konkretny kształt. Zaczęliśmy od prac budowlanych, dzięki którym powstał obiekt niezwykle ciekawy, a teraz przechodzimy do wnętrza. Myślę, że to co się tam znajdzie będzie inspirowało, zaciekawiało, intrygowało tych wszystkich, którzy trafią do powstającej instytucji. Chciałbym, aby to muzeum było z jednej strony dowodem na to, że pamiętamy o pobycie naszych rodaków na nieludzkiej ziemi, a z drugiej strony potrafimy docierać z relacją historyczną do białostoczan, Polaków, osób z całego świata, by pokazywać te historie – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Wystawa Muzeum Pamięci Sybiru ma mieć charakter narracyjny. Eksponaty staną się „aktorami”, którzy będą opowiadać o trudnej tematyce zesłań i deportacji. Obecnie muzeum zgromadziło już ponad cztery tysiące cennych pamiątek. Do tej pory pokazano jedynie kilka wyjątkowych eksponatów. Podpisaniu umowy towarzyszyła prezentacja najnowszych eksponatów pozyskanych przez muzeum: XIX-wieczny obelisk wykonany przez zesłańców w Irkucku, chusta zrobiona na zesłaniu przez Jadwigę Hajdul, pamiętnik Heleny Czulwik, kartka z notatkami św. Rafała Kalinowskiego, kaseta wykonana przez więźnia obozu w Charkowie oraz fotografie zesłańca Stefana Pijarskiego. Przedstawione zostały również projekty aranżacji dwóch pięter muzeum.

Projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” realizowany jest w ramach działania Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-202 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Planowany całkowity koszt projektu to blisko 11 mln zł, wkład Funduszy Europejskich wynosi ok. 6,8 mln zł.

Anna Kowalska

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama