Reklama

Szósty sezon rowerowy rozpoczęty

W poniedziałek (1 kwietnia) BiKeRy po zimowej przerwie wróciły na rowerowe ścieżki. Rozpoczął się szósty sezon Białostockiej Komunikacji Rowerowej. W Białymstoku, Juchnowcu Kościelnym i Choroszczy można korzystać z ponad 650 rowerów, w tym z tandemów i rowerów dziecięcych. Sezon rowerowy potrwa do końca listopada.

Od dziś mieszkańcy Białegostoku i dwóch sąsiednich gmin mogą korzystać z 650 rowerów i 64 stacji wypożyczeń. Na mapie miejskich stacji rowerowych pojawiła się nowa, uruchomiona przy przystanku nr 314 na rogu Al. J. Piłsudskiego i ul. Bohaterów Getta. W poprzednim sezonie system został rozbudowany o dziewięć nowych stacji.

Do tej pory białostockie rowery zostały wypożyczone ponad 2,5 miliona razy. Najlepszym sezonem był ubiegłoroczny, kiedy z rowerów miejskich skorzystano ponad 680 tysięcy razy. Rekordowym miesiącem pod względem liczby wypożyczeń był ubiegłoroczny maj. Przez 31 dni białostoczanie wypożyczyli rowery ponad 142 tysiące razy. W minionym sezonie zarejestrowało się w systemie ponad 18 tysięcy nowych użytkowników, a łączna liczba zarejestrowanych użytkowników wynosi już ponad 75 tysięcy osób.

Ubiegły sezon był rekordowy, ale mam nadzieję, że w tym roku chętnych do przejażdżek będzie jeszcze więcej – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Mamy nadzieję, że mieszkańcy częściej będą wybierali rower miejski zamiast własnego auta. Taki sposób poruszania się po mieście nie tylko służy zdrowiu, ale również przynosi korzyści ekologiczne nam wszystkim.

Białostocka Komunikacja Rowerowa BiKeR funkcjonuje od 2014 roku. Swoim zasięgiem obejmuje nie tylko jedno miasto. Rowery można wypożyczyć zarówno w samym Białymstoku, jak i w Choroszczy oraz gminie Juchnowiec Kościelny. Odbywa się to na tych samych zasadach i według tego samego cennika, w którym bezpłatne jest pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia. W przypadku klientów BKM, którzy posiadają kartę miejską z ważnym biletem okresowym lub wieloprzejazdowym, jest to 30 minut. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.bikerbialystok.pl.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok