Reklama

Sukces Białegostoku

Miasto Białystok w rankingach miesięcznika Forbes zajęło trzecie miejsce w kategorii miast przyjaznych dla biznesu (do 299 tys. mieszkańców), dziesiąte wśród najbardziej innowacyjnych oraz siódme – w kategorii najbardziej otwartych na ludzi. Nagrody na gali samorządowej podczas Kongresu Regionów we Wrocławiu (11 czerwca) odebrał prezydent Tadeusz Truskolaski.

We Wrocławiu odbywa się 10 edycja Kongresu Regionów „Więcej za mniej. Samorząd gotowy na nowe czasy”. To jedno z największych i najważniejszych spotkań samorządu w Polsce. Wydarzenie jest także okazją do docenienia polskich samorządów przez Forbes. W kategorii miast przyjaznych dla biznesu nagrody są przyznawane w kategoriach – do 50 tys. mieszkańców, od 50–149 tys., 150–299 tys. i powyżej 300 tys. Od 9. edycji Forbes honoruje także miasta, których zarządy wykazują się największą innowacyjnością. Nowością jest kategoria miast otwartych na ludzi.

Podczas wczorajszej gali samorządowej na Kongresie Regionów Białystok został sklasyfikowany w trzech rankingach zorganizowanych przez magazyn Forbes.

Wyniki tych rankingów dobrze pokazują postęp, jaki dokonał się w Białymstoku w ostatnich latach. Realizowanie na co dzień rozwojowych projektów, wspieranie innowacyjności, tworzenie przyjaznych warunków dla przedsiębiorców i inwestorów przynosi efekty i jest dostrzegane w kraju – mówi prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. – Jednak czyniąc nasze miasto nowoczesnym nie zapominamy o ludziach. Przeciwnie, to mieszkańcy – ich potrzeby i dialog z nimi – są dla mnie najważniejsi.

W rankingu miast przyjaznych dla biznesu w kategorii miast do 299 tys. mieszkańców Białystok znalazł się na wysokim – trzecim miejscu. Przed naszym miastem w tej klasyfikacji są Rzeszów i Katowice. Decydujący w tym przypadku okazał się przyrost spółek w naszym mieście w 2018 r. (342 szt.) oraz liczba nowych spółek zagranicznych (103 szt.).

Białystok znalazł się też na 10. miejscu najbardziej innowacyjnych miast w Polsce. W tym rankingu rywalizacja między miastami była bardzo wyrównana. To potwierdzenie ogromnego rozwoju, jakiego dokonały polskie miasta w minionym roku.

Wśród miast najbardziej otwartych na ludzi Białystok jest siódmy. Znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce m.in. ze względu na to, że wspieramy inicjatywy mieszkańców, realizujemy co roku Budżet Obywatelski. W tym rankingu mają znaczenie również takie działania, jak integrowanie pokoleń, pomaganie najsłabszym i młodym – wchodzącym w dorosłe życie.  

Kongres Regionów to doroczne spotkanie osób pracujących na rzecz lokalnych społeczności – liderów samorządów, przedstawicieli biznesu, działaczy społecznych. Pierwszy kongres odbył się 19 maja 2009 roku w Świdnicy, w 20. rocznicę utworzenia w Polsce Samorządu Terytorialnego. Od siódmej edycji wydarzenie przeniesiono do Wrocławia. Kongres co roku gromadzi prawie tysiąc osób, w tym około 600 pracowników administracji samorządowej.

Agnieszka Błachowska

Źródło: Urząd Miejski Białystok