Reklama

Promocja Koluchstyl na World Nomad Games

Udział polskiej kadry Koluchstyl w II Mistrzostwach Azji w Koluchstyl w czasie Asian Games zalicza się do bardzo udanych. Nie dość, że wystąpili oni w Igrzyskach Azjatyckich jako pierwsi w historii Polacy, to również zdobyli dla Polski trzy medale, dwa złote – Paweł Zimnoch i Patryk Pietrzeniak i jeden srebrny – Julia Łodzińska. Zaledwie tydzień po powrocie ekipy Koluchstyl z Igrzysk Azjatyckich rozpoczęły się  Światowe Igrzyska Nomadów w Kirgistanie. W tym roku była to już trzecia edycja igrzysk i odbyła się pod patronatem UNESKO, natomiast w 2016 roku igrzyska otwarte były przez Stevena Seagala.  Udział w tej bardzo widowiskowej imprezie wzięło około 2000 sportowców, a celem jej jest promocja sportów uprawianych przez tradycyjnych koczowników wędrujących z miejsca na miejsce. Podczas igrzysk można było obejrzeć m.in. tak widowiskowe sporty jak wyścigi konne w pełnym rynsztunku, polowanie z orłami, zawody chartów kirgiskich, strzelanie z łuku i chodzenie po linie .

W grupie zapasów tradycjonalnych pojawiła się także nasza polska dyscyplina Koluchstyl.  Przedstawiciele Koluchstyl z Kirgistanu byli odpowiedzialni za promowanie dyscypliny podczas Nomad Games, natomiast osobą sprawującą nadzór był Wiceprezydent Azjatyckiej Organizacji Koluchstyl Jargalsaikhan Begz z Mongolii.  W tym roku pan Begz kilkakrotnie gościł w Polsce wraz z kadrą zawodników.  Mongołowie podczas II Mistrzostw Azji w Dżakarcie zajęli I miejsce wyprzedzając bardzo silną reprezentację z Indonezji oraz bardzo silnych zawodników z Pakistanu. W ostatnim czasie Jargalsaikhan  Begz bardzo mocno zamanifestował swoją pozycję w świecie sztuk walk.  Poprzez propagowanie  Koluchstyl i uczestnictwo we wszystkich zawodach i szkoleniach  zdobył ogromny szacunek wśród azjatyckiego świata sportu. W 2019 roku Mongołowie będą gospodarzami IV Mistrzostw Świata w Koluchstyl.  Jednak prym organizacyjny w Koluchstyl  w Azji  i na świecie wiedzie Indonezja.  Koluchstyl jest tam w programie nauczania w szkołach podstawowych, średnich i na uniwersytetach. Przypomnijmy, że działa tam Wyższa Akademia Koluchstyl wraz z dwoma filiami na Jawie, a ostatnio został podpisany akces przystąpienia Katolickiego Uniwersytetu do Azjatyckiej Organizacji Koluchstyl, gdzie prowadzone będą zajęcia naszej sztuki walki.

Aktualnie w Polsce rozpoczęły się seminaria i szkolenia w Koluchstyl, szczególnie dla dzieci.  W dniach 3-4 listopada dyscyplina Koluchstyl weźmie udział w Burneika Sports Festiwal w Warszawie. Impreza ta  zalicza się do największych w Polsce targów sportowych. Pierwszego dnia rozegrany zostanie Grand Prix w Koluchstyl dla seniorów, natomiast drugiego dnia w Turnieju Ogólnopolskim walczyć będą dzieci.

Artykuł Promocja Koluchstyl na World Nomad Games pochodzi z serwisu Podlaski Sport.

Reklama

Reklama