Reklama

Po co sprzątać po czworonogach?

 Od 18 września do 1 października Białostoczanie będą mogli dyskutować o wyglądzie i czystości swojego miasta. Do dyskusji i refleksji ma skłonić ich kampania ,,Czysty Białystok”, zajmująca się problemami niesprzątania po psach oraz dokarmiania miejskich ptaków. Pierwszy tydzień kampanii zostanie poświęcony zachęcaniu mieszkańców do sprzątania po czworonogach, aby Białystok był miastem jeszcze przyjemniejszym i zadbanym.

 Większość z nas patrzy na psie odchody niechętnym wzrokiem, tym bardziej powinna więc dziwić ilość zanieczyszczeń jakie co roku odkrywa topniejący śnieg. Według niedawnych badań Eurobarometru, Białystok jest postrzegany przez mieszkańców jako miasto przyjazne i piękne, dlatego szkoda, że widok wielu osiedlowych trawników i parkowej zieleni potrafi wzbudzić obrzydzenie.

 ”Wg badań Eurobarometru ok. 90% mieszkańców Białegostoku jest zadowolona z czystości w swoim mieście. Jednak oczyszczanie ma charakter wielozakresowy.  Na utrzymanie czystości składa się wiele wątków, między innymi, problem z psimi i ptasimi ekskrementami. Zatem jeśli istnieje możliwość poprawy czystości, a tym samym wzrostu poziomu kultury i życia mieszkańców, to należy działania takie prowadzić. Będą one na pewno z korzyścią dla wszystkich. Jeszcze nigdy nie było tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej” – mówi Dariusz Sobociński, p.o. kierownika w Departamencie Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Białymstoku.

 Z tego powodu, Magistrat postanowił, że warto zająć się tym wstydliwym tematem i postawić na edukację. W efekcie, podczas 2-tygodniowej kampanii ”Czysty Białystok” rozwieszono plakaty nt. inicjatywy, nakręcono film instruktażowy, a hostessy w czasie weekendów rozdają ulotki edukacyjne oraz darmowe zestawy do sprzątania po pieskach. Równocześnie strażnicy miejscy przyłapanym na niesprzątaniu mieszkańcom będą wręczali fikcyjne mandaty, które w humorystyczny sposób mają pouczać właścicieli zwierząt.

 Ilość psów w Białymstoku szacuje się na około 30 000 sztuk. Liczba ta powinna podziałać na wyobraźnię każdego kto uważa, że jedna kupa dziennie jego czworonoga nie stanowi dla czystości miasta żadnego problemu. Rzeczywistość niestety jest inna, bo na białostockie trawniki, skwery, chodniki, a nawet place zabaw, każdego dnia ląduje mnóstwo odchodów i to pod okiem właścicieli psów, którzy zawsze mają w zanadrzu jakąś wymówkę. Tymczasem, jedyną akceptowalną społecznie postawą powinno być sprzątanie po zwierzętach!

 Mieszkańcy Białegostoku nie mogą obojętnie podchodzić do tego tematu, bo niedługo może się stać wyzwaniem znalezienie czystego skrawka zieleni do odpoczynku lub rekreacji. Spacerowicze często zwracają uwagę na małą ilość specjalnych koszy na psią kupę, ale należy wiedzieć, że odchody czworonogów w woreczku mamy prawo wrzucać do każdego kosza na śmieci.

 Obowiązkiem straży miejskiej jest pouczanie osób, które nie dbają o czystość miasta. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Białystok wyraźnie mówi, że ”Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do sprawowania należytej opieki nad zwierzętami, a w szczególności: natychmiastowego usuwania odpadów i nieczystości pozostawionych przez zwierzę, poprzez uprzątnięcie i wyrzucenie do pojemników na odpady komunalne, bądź do kanalizacji”. Regulacje prawne dają straży miejskiej podstawę nie tylko do upominania mieszkańców, ale również do wystawiania mandatów w wysokości 500zł.

 ”Z całą pewnością Straż Miejska aktywnie włączy się w akcję Czysty Białystok, a po jej zakończeniu będzie konsekwentnie egzekwować przestrzegania przepisów prawa wynikających z Regulamin Czystości i Porządku w Białymstoku. Mamy nadzieję, że nasza akcja uświadomi właścicielom czworonogów, że sprzątanie po swoich pupilach jest czymś naturalnym i będą ten obowiązek realizować na co dzień, a strażnicy miejscy nie będą mieli powodów do interwencji”. – komentuje Andrzej Karolski, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Białymstoku.

 Z roku na rok, strażnicy coraz skrupulatniej przyglądają się wyprowadzającym psy. W pierwszym półroczu 2009 roku mandatów za niesprzątanie po podopiecznych wystawiono w Białymstoku 171. Tymczasem, pierwsza połowa 2010 roku zakończyła się z 297 wystawionymi mandatami i ponad 400 pouczeniami. W czasie kampanii ”Czysty Białystok”, strażnicy miejscy ”karzą” przyłapanych na niesprzątaniu fikcyjnymi mandatami. Mają one w humorystyczny sposób przestrzegać, że od października taryfa ulgowa się kończy i grzywny będą już prawdziwe.

 Konkursy dla mieszkańców i białostockich firm


 Organizatorzy kampanii ”Czysty Białystok” zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania są, między innymi, iPody i koszulki oraz obszerne zestawy z akcesoriami dla psów od sklepów zoologicznych Kakadu oraz Aquael. Nagrody w postaci karm dla psów i grabek do sprzątania po pupilu ufundował także sklep internetowy www.e-pazur.com.

 By wziąć udział w konkursie wystarczy odwiedzić www.czystybialystok.pl, nadesłać swoje zdjęcie z pieskiem oraz widocznym zestawem do sprzątania i odpowiedzieć na jedno pytanie. Szczegóły odnośnie konkursów można znaleźć na stronie kampanii. Zestawy na psie odchody będą rozdawane zupełnie za darmo w trakcie trwania akcji w Parku Pałacowym, przy Rynku Kościuszki, na ul. Lipowej. Drugi konkurs polega na przygotowaniu pracy w dowolnej formie, której tematem są miejskie ptaki.

 Dla firm oraz spółdzielni mieszkaniowych nagrodę ufundowała firma BirdSystem, specjalizująca się w profesjonalnym odstraszaniu gołębi. Zwycięzca otrzyma profesjonalny BirdSystem o wartości 4 000 zł na zarządzany przez siebie budynek, który zostanie w ten sposób ochroniony przed ptasimi zanieczyszczeniami.

 Celem kampanii ”Czysty Białystok” jest uświadomienie mieszkańcom, że sprzątanie po psach nie jest niczym wstydliwym, stanowi zaś element kultury, który powinien być dla nas czymś naturalnym. W ramach inicjatywy przygotowano film promocyjny wyświetlany w Internecie oraz komunikacji miejskiej, na stronie www.czystybialystok.pl trwają 3 konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W Białymstoku zawisły także plakaty i rozdawane są ulotki edukacyjne wraz z darmowymi zestawami do zbierania psiej kupy. Kampania porusza również temat dokarmiania gołębi, który także wpływa na czystość miasta. Inicjatywa potrwa od 18 września do 1 października.

 Zainteresowanych akcją oraz nagrodami zapraszamy na stronę www.facebook.com/CzystyBialystok i www.czystybialystok.pl.

Reklama