Reklama

Płynęli, jechali, biegli

Last updated Sie 30, 2021

 Mistrzostwa Polski w triathlonie zakończone. Zawodnikom nie przeszkodziła nawet kapryśna pogoda.

W niedzielę, 29 sierpnia w Białymstoku rywalizowali sportowcy specjalizujący się w triathlonie, czyli   pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. W Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” odbył się finał prestiżowego cyklu Elemental Tri Series.     

 Kilkaset osób rywalizowało w mistrzostwach Polski w triathlonie i w paratriathlonie, Pucharze Polski Elity i Młodzieżowców, w Turnieju Nadziei Olimpijskich. Nie zapomniano też o najmłodszych. Dzieciom  przygotowano specjalne trasy pływackie i biegowe. Zawody rozpoczęły się w blasku słońca w przyjemnej temperaturze powietrza. Po południu spadł jednak niewielki deszcz. Na najdłuższym dystansie olimpijskim, po etapie pływania, zawodnicy musieli zmagać się także z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Aura nie zniechęciła kibiców, którzy gorąco dopingowali triathlonistów.

Pierwszy wystartował Turniej Nadziei Olimpijskich. Podstawowym celem tych zawodów jest współzawodnictwo młodzieży z Węgier, Czech i Polski oraz wyłonienie najlepszych i najbardziej perspektywicznych triathlonistów, którzy rokują największe nadzieje na start w Igrzyskach Olimpijskich. Te zawody zdominowali Węgrzy zajmując pierwsze miejsca we wszystkich trzech kategoriach – młodzików, juniorów młodszych i juniorów.  

Ważnym elementem cyklu Elemental Tri Series w Białymstoku były Mistrzostwa Polski w paratriathlonie. Dla zawodników z niepełnosprawnościami była to jedna z niewielu okazji w tym roku do wystartowania i rywalizowania w poważnych zawodach. Zwyciężył w nich Adam Śliż z KRS Triathlon Dąbrowa Górnicza, który trasę 750 m wpław, 20 km na rowerze i 5 km biegiem pokonał w czasie 1 godz. 10 min. 25 sek. Wśród kobiet najlepsza była Monika Belczewska z UKS Dwójka Morena Gdańsk, która ukończyła paratriathlon z czasem 1 godz. 1 min. 22 sek. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Makar. Na trzecim miejscu podium znalazł się Maciej Jaraszek.

W sztafetach paratriathlonowych zwyciężyli Zbigniew Maciejewski, Sławomir Kąkol i Karol Janicki.

W ramach Elemental Tri Series Białystok na dystansie sprinterskim (750 m pływania – 20 km jazdy rowerem – 5 km biegu) odbył się Puchar Polski dla Młodzieżowców (U23) i w kategorii OPEN.  

Wśród mężczyzn bezapelacyjnie najlepszy był Przemysław Szymanowski, który osiągnął czas 58 min. 48 sek. Drugie miejsce wywalczył Adrian Wilk. Trzeci na mecie był Jakub Brzóska.

Najlepszą kobietą na sprincie była Marta Łagownik, która może pochwalić się czasem 1 godz. 2 min. 47 sek. Kolejne miejsca zajęły panie Sundak:  drugie – Zuzanna, a trzecie – Magdalena.

Ostatnią odsłoną Elemental Tri Series w Białymstoku był start na dystansie olimpijskim. To 1500 m pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. Tu zwyciężył Sergiusz Sobczyk, który całą trasę pokonał w czasie 1 godz. 52 min. 29 sek. Tuż za nim był Mateusz Gajewski, a trzecie miejsce zajął Patryk Gąsior. Wśród kobiet triumfowała Izabela Janusz, która ukończyła zawody w czasie 2 godz. 12 min. 56 sek. Jako druga na mecie była Kina Lorek. Trzecie miejsce zajęła Iga Kowalczyk.

Start, meta, strefa zmian i biuro zawodów każdej z imprez zlokalizowane były na terenie Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy”.  

Zdjęcie: BOSiR

Reklama