Reklama

Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim

Białostoczanie uczcili 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkali się pod pomnikiem poświęconym „Żołnierzom Armii Krajowej” i na koncercie „Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy”, aby wyrazić szacunek i oddać hołd bohaterskim powstańcom.

Uroczystości, których organizatorami byli prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, rozpoczęły się punktualnie o godz. 17, w godzinę „W”, od dźwięku syren. Później pod pomnikiem „Żołnierzom Armii Krajowej” przy ul. J. Kilińskiego złożone zostały wieńce i kwiaty.

– Powinniśmy zrobić wszystko, aby sprostać świadectwu bohaterów Warszawy, by ich przesłanie nie było daremne. W imię szacunku dla najwyższych wartości, które reprezentowali i które chronili i chcieli przekazać nam powstańcy, nie wolno zapomnieć, że budowanie wolnej i silnej jednością swoich obywateli Polski to codzienny, niełatwy obowiązek każdego z nas – powiedział w okolicznościowym przemówieniu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Służba Polsce to nie tylko szacunek dla symboli narodowych i obchodzenie kolejnych ważnych rocznic. To także, a dziś może przede wszystkim – umiejętność porozumiewania się, wspólnej pracy dla Polski. To współdziałanie wszystkich obywateli, którzy pragną budować przyszłość Ojczyzny.

Tego samego dnia o godz. 19.00 na Rynku Kościuszki rozpoczął się koncert „Pamiętamy 44. Mój śpiewnik powstańczy”. Przed białostocką publicznością zaprezentowała się Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Podczas koncertu można było usłyszeć i wspólnie zaśpiewać utwory z ostatniej płyty zespołu „Płyń Wisełko”. Były to piosenki opowiadające o codzienności ułanów, ich poświęceniu i tęsknocie, ale także radości i poczuciu humoru.

W sierpniu w celu upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych odbywają się różne imprezy, m.in. koncerty, o których informacje można znaleźć na stronie www.bialystok.pl.

Kamila Bogacewicz

Źródło: Urząd Miejski Białystok