Reklama

Konkurs rzeźbiarski – przedłużenie terminu

Miasto Białystok wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń w konkursie na projekt rzeźby przedstawiającej alegorię Wiosny w Ogrodzie Branickich. Prace można nadsyłać do 6 czerwca 2019 roku.

W związku z prośbami twórców przyjmowanie zgłoszeń do konkursu rzeźbiarskiego zostało zmienione z 31 maja na 6 czerwca (do godz. 15.00). W wyznaczonym terminie prace należy złożyć w siedzibie Departamentu Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku, przy ul. Słonimskiej 8, pok. 203.

W ramach konkursu Miasto szuka najlepszego projektu rzeźby przeznaczonej do jednej z czterech fontann znajdujących się w Ogrodzie Branickich. Model rzeźby powinien przedstawiać żeńskie putto – postać dziewczynki w pozycji siedzącej lub półleżącej, będącej alegorią Wiosny. Postaci powinny towarzyszyć atrybuty Flory – wiosenne kwiaty.

Projektowana rzeźba z piaskowca powinna zostać wpisana w istniejący zespół 16 kamiennych puttów, stojących w parterach bukszpanowych Ogrodu Branickich. Powinna też twórczo nawiązywać do stylu rzeźbiarza Jana Chryzostoma Redlera.

– Zachęcamy dyplomowanych rzeźbiarzy, artystów plastyków i konserwatorów dzieł sztuki do udziału w konkursie na projekt Wiosny – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Mogą w nim wziąć udział także pracownie artystyczne i firmy zajmujące się projektowaniem obiektów małej architektury.

Ogród Branickich jest jednym z najlepiej zachowanych barokowych ogrodów w Europie. W 2009 roku rozpoczęła się jego kompleksowa rewaloryzacja. Prace polegały m.in. na pełnej konserwacji zabytkowego zespołu 19 kamiennych rzeźb ogrodowych. Przez ostatnie 10 lat zrekonstruowano dekorację Altany pod Orłem, 8 herm, 8 kolumn i zespół 16 kamiennych puttów. Kolejnym etapem prac będzie wykonanie 4 kamiennych rzeźb na postumentach, przedstawiających alegorie czterech pór roku: Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.bip.bialystok.pl.

Kamila Bogacewicz

Źródło: Urząd Miejski Białystok