Reklama

Ekiden BiałystokW dniach 11-12 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w Białymstoku odbędzie się ósma edycja sztafety maratońskiej Ekiden. Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji tego biegu część środków zebranych z opłaty startowej przeznaczona zostanie na rzecz Fundacji „Pomóż Im”. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Białystok Biega, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Fundacja „Pomóż Im” Hospicjum dla Dzieci.W dniach 11-12 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w Białymstoku odbędzie się ósma edycja sztafety maratońskiej Ekiden. Podobnie jak w trakcie poprzednich edycji tego biegu część środków zebranych z opłaty startowej przeznaczona zostanie na rzecz Fundacji „Pomóż Im”. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Białystok Biega, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Fundacja „Pomóż Im” Hospicjum dla Dzieci.  

W sobotę (11 czerwca), pierwszego dnia imprezy, na starcie staną najmłodsi. W Ekiden Mini rywalizować będą drużyny składające się z 4 osób. Nie ma znaczenia wiek uczestników w zespole, o ile mieści się w przedziale 4-14 lat. Oznacza to, że w drużynie może biec czterolatek z czternastolatkiem. Łączna długość trasy wynosi 1600 m (4 x 400 m). Wszyscy zawodnicy, którzy ukończą bieg, otrzymają pamiątkowe medale. Podobnie jak w „dorosłej” sztafecie, głównym celem tego biegu jest pomoc hospicjum dla dzieci, dlatego 30% z każdej opłaty startowej zostanie przekazana na rzecz Fundacji „Pomóż Im”.

– Od 2015 roku sztafetę ukończyło prawie 10 tys. osób. W trakcie wszystkich dotychczasowych edycji Ekiden nasza fundacja zebrała i przekazała Fundacji „Pomóż Im” ponad 150 tys. zł – poinformował Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Dzień później (12 czerwca) do rywalizacji na dwóch dystansach przystąpią dorośli. Drużyny składające się z 6 osób wezmą udział w sztafecie maratońskiej, gdzie zawodnicy mają do przebiegnięcia kolejno 7 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km, zaś drugi dystans, przeznaczony dla zespołów 4-osobowych, liczy w sumie 20 km. Wydarzenie zorganizowane zostanie na stadionie lekkoatletycznym i w pobliskim Parku Konstytucji 3 Maja.

– Bardzo się cieszę, że w Białymstoku znów odbędzie się sportowa impreza, która pokazuje, że razem, w zespole, można nie tylko rywalizować, ale również dobrze się bawić jednocześnie wspierając potrzebujących – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – To wyjątkowe wydarzenie, w którym sport łączy się z działalnością charytatywną, dlatego na tej imprezie nie zabraknie też drużyny z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Wszystkim zawodnikom życzę wytrwałości.

Słowo „ekiden” pochodzi z języka japońskiego i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Największe tradycje biegów typu Ekiden pochodzą z Japonii, gdzie każde rozgrywane zawody są prawdziwym świętem. Na ulice wychodzą tysiące kibiców dopingujący startujących biegaczy. Udział w tej sztafecie to wielki prestiż. Każdy z zawodników przyczynia się do sukcesu swojej drużyny. Do zawodów zgłaszają się największe uniwersytety oraz firmy.

Zapisy do białostockich zawodów prowadzone są drogą elektroniczną poprzez oficjalną stronę internetową organizatora.

Anna Kowalska

Reklama