Reklama

Dwudniowy Mityng GwiazdWielkie lekkoatletyczne show w centrum Białegostoku w tym roku ma dwie odsłony. W niedzielę (22 maja) można było obserwować wysokie skoki. Triumfowali Douwe Amels, Oksana Okunewa i Piotr Lisek. W poniedziałek (23 maja) zawodnicy będą rywalizowali w pchnięciu kulą. Z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych konkurs kulomiotów zostanie rozegrany dziś po południu.Wielkie lekkoatletyczne show w centrum Białegostoku w tym roku ma dwie odsłony. W niedzielę (22 maja) można było obserwować wysokie skoki. Triumfowali Douwe Amels, Oksana Okunewa i Piotr Lisek. W poniedziałek (23 maja) zawodnicy będą rywalizowali w pchnięciu kulą. Z powodu bardzo trudnych warunków atmosferycznych konkurs kulomiotów zostanie rozegrany dziś po południu.

Padający deszcz, niska temperatura i podmuchy wiatru były kolejnymi rywalami lekkoatletów, którzy startowali w niedzielnym Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki. Niesprzyjające warunki atmosferyczne były nie lada wyzwaniem także dla organizatorów. Nie chcąc ryzykować zdrowia sportowców, organizatorzy podjęli decyzję o przełożeniu konkursu pchnięcia kulą kobiet i mężczyzn. Odbędzie się w poniedziałek (23 maja) o godz. 15.00 w tym samym miejscu.

Pod parasolami, w ciepłych ubraniach, niedzielne zawody oglądała imponująca – szczególnie jak na te warunki pogodowe – grupa kibiców lekkiej atletyki. To oni tak bardzo zagrzewali skoczków i tyczkarzy do rywalizacji. Najwytrwalsi, którzy nie bali się zmoknąć, otrzymali bonus – autografy i wspólnie zdjęcia ze sportowymi idolami.

– Białostocki Mityng Gwiazd to impreza lekkoatletyczna, która w widowiskowej i dostępnej dla wszystkich formule prezentuje „królową sportu” na bardzo wysokim poziomie. To powoduje, że nawet mimo niesprzyjającej pogody, ta impreza cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W konkursie skoku wzwyż kobiet zwyciężyła Oksana Okuniewa z Ukrainy, która osiągnęła wynik 1,88 m. Polka Wiktoria Miąso pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1,85 m i tym samym zajęła trzecie miejsce. W tej dyscyplinie w wydaniu męskim zwyciężył Douwe Amels, który w pierwszych próbach przeskoczył poprzeczkę na wysokości 2,08, 2,12, 2,16 i 2,20 m. I ta ostatnia wysokość jest najlepszym wynikiem w tym sezonie skoczka z Holandii. Polak Maciej Lepiato uzyskał wynik 1,95 m i zajął piąte miejsce.

Bardzo emocjonujący ponownie okazał się konkurs skoków o tyczce. Zwyciężył w nim rekordzista Polski w tej dyscyplinie – Piotr Lisek. Pokonał poprzeczkę na wysokości 5,50 m, tym samym w Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki zwyciężył po raz trzeci. Drugie miejsce ex aequo zajęli Matt Ludwig ze Stanów Zjednoczonych oraz Robert Sobera z Polski – obaj skoczyli na wysokości 5,35 m.

Kolejna szansa, by dopingować lekkoatletów – tym razem specjalizujących się w pchnięciu kulą – będzie już w dziś (23 maja) o godz. 15.00. Wstęp na trybuny jest bezpłatny. Na listach startowych są Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk, Filip Mihajlević, Jakub Szyszkowski, Mohamed Tolo, Rafał Kownatke, Sebastian Łukszko i Piotr Goździewicz. Z kulomiotek będzie można zobaczyć Paulinę Gubę, która w Białymstoku zwyciężyła już dwa razy oraz Benthe Konig i Senja Makitorma.

Mityng Gwiazd na Rynku Kościuszki odbywa się po raz czwarty. To międzynarodowa impreza lekkoatletyczna, w której mierzą się medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Reklama