Reklama

Dlaczego lepiej nie dokarmiać ptaków?

Dlaczego lepiej nie dokarmiać ptaków?
Widok ptaków rozglądających się za pożywieniem zazwyczaj wywołuje litość i chęć pomocy tym zwierzętom. W rezultacie, mieszkańcy często rzucają jedzenie gołębiom i wróblom, a z okazji korzystają także inne gatunki takie jak np. wrony. Mimo pozytywnego odbioru społecznego, dokarmianie ptaków jest postawą szkodliwą o czym dowiadujemy się z kampanii ”Czysty Białystok”, która rusza od 18 września i potrwa 2 tygodnie.

 Białystok jest uważany za jedno z piękniejszych i zadbanych miast w naszym kraju. Według badań Eurobarometru przeprowadzonych w 2010 roku, mieszkańcy Białegostoku postrzegają swoje miasto jako przyjazne, czyste i spokojne. W rankingu Eurobarometru Białystok wyprzedził, między innymi, Paryż, Wiedeń oraz Lizbonę. Myśląc o dalszej poprawie wizerunku miasta, zorganizowano kampanię ”Czysty Białystok” poświęconą trudnym problemom psich odchodów i dokarmiania ptaków.

 Dokarmianie ptaków w okresie letnim może być niekorzystne zarówno dla człowieka jak i samych zwierząt. Drugi tydzień kampanii poświęcony jest właśnie tym zagadnieniom. Dowiemy się jak prawidłowo pomagać ptakom oraz kiedy i dlaczego należy się od tego powstrzymać.
”Resztki jedzenia, trafiające na chodniki oznaczają więcej śmieci oraz dużą ilość gołębich odchodów, na które narzekają przechodnie. Wciąż jednak są osoby, które myślą, że w ten sposób pomagają miejskiemu ptactwu. Warto natomiast pomyśleć o wirusach i chorobach bakteryjnych, których nosicielami mogą być gołębie. Ponadto, zwierzęta te przyzwyczajają się do łatwego pokarmu i stają się coraz śmielsze” – informuje Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel firmy BirdSystem, specjalizującej się w profesjonalnym odstraszaniu gołębi.

 Wskazówki dla przyjaciela ptaków:


Ptakom najczęściej rzuca się okruchy pieczywa, jednak niektórzy dokarmiają je również makaronem, ryżem bądź ziemniakami. Pozostawianie resztek jedzenia to zaśmiecanie miasta o czym należy zawsze pamiętać .
W wyniku dokarmiania ptaków, występuje zjawisko ”łatwego pokarmu” mające negatywny wpływ na zwierzęta. Gołębie, wrony i gawrony rezygnują z samodzielnego poszukiwania pokarmu, gromadzą się w sąsiedztwie ”darmowych stołówek” i czekają na regularnie otrzymywaną żywność. Takim zachowaniem, człowiek ingeruje w prawo selekcji naturalnej i tłumi instynkty skłaniające ptaki do przetrwania bez pomocy ludzi.

 Dokarmianie ptaków zasługuje by zostać uznane za hodowlę dzikich zwierząt bez zezwolenia. Niekontrolowany wzrost liczebności ptaków miejskich odbija się na przechodniach, co widać choćby na przykładzie gołębi. Zwierzęta te szybko przyzwyczajają się do przyjaznych gestów ludzi i potrafią zachowywać się w bardzo napastliwy sposób.

 Rzucanie pokarmu ptakom odbija się na estetyce miasta. Im łatwiej zdobyć im żywność, tym więcej odchodów lądujących na chodnikach, ławkach, samochodach, budynkach i ubraniach mieszkańców.
Regularnie dokarmiane ptaki szybko tyją i, poza intensywnym zanieczyszczaniem okolicy, mają też problemy z przemieszczaniem. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy przekarmione gołębie mają problem z poderwaniem się do lotu i zderzają się z jadącymi samochodami.
Duża ilość ptaków żyjących w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza gołębi, przyczynia się do roznoszenia różnych zarazków, które mogą być przyczyną chorób odzwierzęcych. Mogą powodować przykre dolegliwości przewodu pokarmowego wywoływane przez bakterie Campylobactera czy Salmonellę. Poza tym, miejsca gniazdowania gołębi to źródło wielu ektopasożytów: pcheł, roztoczy i ptaszyńców, które dają się we znaki przede wszystkim alergikom.

 ”W miejscach, gdzie dokarmia się ptaki latem, gdy panują wysokie temperatury, doskonałe do rozwoju grzybów, bakterii i pierwotniaków chorobotwórczych, zanieczyszczony odchodami pokarm, stanowi dla tych organizmów doskonałą pożywkę. Ptaki spożywające pokarm z tego typu miejsc często zapadają na różnego rodzaje choroby. Poza tym latem mają one dostęp do naturalnego, zdrowszego i zbilansowanego pokarmu, wobec czego nie ma racjonalnych powodów do ich dokarmiania” – komentuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. – ”Poza tym należy pamiętać, że obecność ptaków latem ogranicza w znacznej mierze występowanie szkodników owadzich w uprawach. Dokarmianie letnie może odciągać część osobników od tego rodzaju pokarmu, co w konsekwencji może prowadzić do znacznych strat w ogrodnictwie” – podsumowują eksperci RADOŚĆ.

 Dokarmiaj ptaki, ale tylko zimą


 Powyższe wskazówki są bardzo ważne, ale należy podkreślić, że odnoszą się do okresu wiosennego i letniego. W trakcie zimy, ptaki faktycznie mogą potrzebować naszego wsparcia, trzeba jednak udzielać go w przemyślany sposób.

 Zimowe mrozy i obfite opady śniegu faktycznie są w stanie utrudnić poszukiwania pokarmu. W tym okresie dni są krótkie, co również zmniejsza szanse ptaków rozglądających się za naturalnym źródłem jedzenia. Prawidłowy termin dokarmiania ptaków trwa od listopada do marca. Podczas takiej zimowej pomocy należy pamiętać, że raz rozpoczęte dokarmianie musimy kontynuować systematycznie przez całą zimę, gdyż zwierzęta szybko się przyzwyczajają do naszej pomocy i będą oczekiwać kolejnych porcji jedzenia w tym samym miejscu. Przyjaciel ptaków powinien także mieć na uwadze, aby nie podrzucać jedzenia zepsutego albo solonego, bo może odbić się to na zdrowiu zwierząt. Warto też urozmaicać pokarm i nie ograniczać się do chleba – w niektórych przypadkach powoduje on kwasicę, która prowadzi do śmierci ptaka. Dobrym pomysłem są nasiona słonecznika i kawałki słoniny. Najbezpieczniej jest sięgnąć po karmę dla ptaków w sklepie zoologicznym.

 Konkursy dla mieszkańców i białostockich firm


 Kampania ,,Czysty Białystok” zaplanowano na 2 tygodnie, od 18 września do 1 października. Poza licznymi plakatami i ulotkami edukacyjnymi, organizatorzy przygotowali również konkursy dla Białostoczan oraz lokalnych instytucji i firm. Do wygrania są atrakcyjne nagrody, między innymi, iPody oraz koszulki, natomiast dla firm i spółdzielni mieszkaniowych nagrodę ufundowała firma BirdSystem, specjalizująca się w produkcji systemów do odstraszaniu gołębi. Zwycięzca otrzyma profesjonalny BirdSystem o wartości 4 000 zł do zainstalowania na zarządzanym przez siebie budyneku, który zostanie w ten sposób ochroniony przed ptasimi zanieczyszczeniami. Akcję wspierają również: sklepy zoologiczne Kakadu oraz Aquael – dzięki ich zaangażowaniu uczestnicy konkursów mogą liczyć na wygranie wielu interesujących gadżetów i akcesoriów dla piesków. Nagrody w postaci karmy dla psów i grabek do sprzątania po pupilu ufundował również sklep www.e-pazur.com.
Zainteresowanych akcją oraz nagrodami zapraszamy na stronę www.facebook.com/CzystyBialystok oraz www.czystybialystok.pl.

 Patronem medialnym akcji ”Czysty Białystok” jest Miejski Portal Informacyjny Bstok.pl

Reklama

Reklama