Reklama

Białystok w czasie epidemii – nowe informacje

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce stale rośnie. W czwartek (19 marca) okazało się, że w województwie podlaskim jest jednak jeden potwierdzony przypadek, ponieważ u młodej kobiety z podejrzeniem zakażenia powtórzony test dał wynik ujemny. W szpitalach jest obecnie 6 osób z podejrzeniem zakażenia koranowirusem, ponad 425 – objętych kwarantanną i ponad 488 – nadzorem epidemiologicznym. Urząd Miejski w Białymstoku w miarę możliwości kontynuuje pracę i wciąż prowadzi działania zabezpieczające mieszkańców przed wirusem.

W najbliższych dniach (piątek/sobota) zostanie przeprowadzona kompleksowa dezynfekcja w budynkach Urzędu Miejskiego. Część budynków zostanie poddana ozonowaniu. To metoda, która skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby, ponieważ ozon niszczy bakterie i wirusy nawet obecne w meblach tapicerowanych, dywanach i zasłonach. Urządzenia do ozonowania Miasto podarowało także Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku.

Także w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej raz na dobę pracownicy przeprowadzają dezynfekcję. Robią to każdej nocy, aby rano autobusy wyjeżdżały na ulice Białegostoku czyste, gotowe do obsługi pasażerów. Ponadto kierowcy zostali oddzieleni od pasażerów dodatkową strefą, aby zachować bezpieczną odległość. Władze miasta proszą mieszkańców, aby również dbali o higienę w autobusach – warto unikać niepotrzebnego dotykania siedzeń i poręczy, kichania bezpośrednio na sprzęty itp.

Miasto przygotowuje się również do przeprowadzenia dezynfekcji w przejściach podziemnych (np. pod Al. J. Piłsudskiego i H. Sienkiewicza). Nie ma wprawdzie w budżecie miasta pieniędzy zarezerwowanych na takie cele, ale sytuacja jest wyjątkowa. Dlatego władze miasta uznały, że należy takie prace wykonać.

Do Urzędu Miejskiego docierają sygnały, że w niektórych galeriach i sklepach – na przykład z materiałami budowlanymi – jest duży ruch. Przychodzą całe rodziny z dziećmi, spacerują po sklepach. Miasto ponownie apeluje – nie należy tego robić, nie należy traktować tego czasu jak okazji do remontów mieszkań. Nie narażajmy siebie i innych, nie wychodźmy z domu bez rzeczywiście ważnej potrzeby.

Anna Kowalska

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama