Reklama

Białystok na TAK: Miasto Pięciogwiazdkowe – 1. Społeczeństwo.

Program kandydata na prezydenta Tadeusza Arłukowicza

30 sierpnia kandydat na Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz odsłonił pierwszą „gwiazdę” swego programu samorządowego. Obszarem, któremu chce poświęcić szczególną uwagę jest społeczeństwo. Jak powiedział na konferencji prasowej, na logo komitetu „Białystok na TAK” widnieje pięć gwiazdek. Symbolizują  one te sfery działalności samorządu miejskiego, które wymagają poprawy, zaś realizacja założeń programowych, które Tadeusz Arłukowicz zamierza przedstawić w czasie kampanii sprawi, że za 5 lat Białystok będzie „miastem pięciogwiazdkowym, liderem wśród miast wojewódzkich.”

„Ogłaszając w kwietniu tego roku chęć ubiegania się o pracę prezydenta Białegostoku opierałem się  na jednym mocnym przekazie : „Po pierwsze mieszkańcy”. Dlatego pierwszy obszar któremu chcemy nadać pięciogwiazdkową jakość  to SPOŁECZEŃSTWO.” – powiedział senator Arłukowicz.   Przedstawił również opiekunów merytorycznych projektów kluczowych, które chce zrealizować w ramach swojej prezydentury: jest to otworzeniu Centrum Usług Społecznych (CUS) oraz program „Tak –dla WAS, czyli Większej Aktywności Społecznej”, którymi zajmą się odpowiednio Izabella Bartoszewska-Leoszko oraz Andrzej Świetlikowski.

Jak powiedziała koordynatorka projektu CUS, takie instytucje nie są nowe w Polsce, ale są nowe w Białymstoku i najwyższy czas to zmienić. Takie centrum ma być docelowo reformą Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, tak, aby osoby, które do niego przychodzą otrzymały nie tylko opiekę, ale prawdziwą pomoc. „Wynika to z misji pomocy społecznej, którą definiujemy przez genezę słowa pomoc – powiedziała Izabella Bartoszewska –Leoszko. – Pochodzi ono od słów po i moc, właśnie dlatego, że osoby przychodzą do takich ośrodków po moc sprawczą. Te ośrodki istnieją po to by przywracać ludziom sprawność poruszania się w społeczeństwie i po prostu czynić ich szczęśliwymi.” CUS rozwijane są np. w Gdańsku, Warszawie i Łodzi. W Białymstoku proponuje je dopiero Tadeusz Arłukowicz, który odpowiadał m.in. za pomoc społeczną jako zastępca prezydenta w latach 2006-2011.

Andrzej Świetlikowski, opisując projekt „Tak – dla WAS”, mówił o tym, że słowem kluczem jest w tym obszarze „partycypacja” „Owszem, w Białymstoku oczywiście rozwija się od kilku lat, ale wciąż wymaga poprawy. Partycypacja powinna być podstawą zarządzania miastem, współdziałania z mieszkańcami. Będziemy chcieli wprowadzać i stosować w praktyce m.in. takie narzędzia jak panel obywatelski, wysłuchanie obywatelskie, metodę Cachette, czy inicjatywę lokalną.”

Sam Arłukowicz zaprezentował mediom kompletny program operacyjny dla osób z dysfunkcjami na lata 2018-2023 „Wreszcie godni”. Jak mówił, jest to jedynie przykład tego jak powinno obecnie funkcjonować miasto, z rozpisaniem kompetencji na poszczególne departamenty urzędu. Program powstał we współpracy z osobami niepełnosprawnymi i obejmuje m.in. likwidację barier architektonicznych, edukację o potrzebach osób z dysfunkcjami, także radnych i polityków, oraz zwiększenie udziału osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym, sportowym i społecznym.

„Naszym zadaniem nie jest dyskutowanie o problemach lecz ich rozwiązywanie.”  -mówił Tadeusz Arłukowicz. „Ten program mógłby z powodzeniem być realizowany w ramach budżetu miasta już dziś, dlaczego tak nie jest, nie wiem. Mogę zadeklarować, że jeżeli mieszkańcy powierzą mi pracę prezydenta Białegostoku, jedną z pierwszych decyzji będzie przestawienie tego programu pod obrady Rady Miasta.”

Jak zapowiedział, kolejne odsłony „gwiazd” programu będą następować w odstępach tygodniowych, a nawet częściej. Program Arłukowicza ma być oparty na przeprowadzonych badaniach odpowiadających na pytanie, czego chcą od samorządu mieszkańcy Białegostoku. Swoje potrzeby mogą oni także zapisywać na flipcharcie w biurze Komitetu Wyborczego Tadeusza Arłukowicza w Białymstoku na ulicy Lipowej 19/21.

Reklama