Reklama

Białystok dba o dobry klimat

Białystok po raz kolejny zaangażował się w akcję ”Godzina dla Ziemi WWF”. Światła charakterystycznych dla miasta budynków zgasną na godzinę już 27 marca o godz. 20.30. WWF Polska zaprasza do włączenia się do akcji także samych mieszkańców Białegostoku – poprzez udział w ”Godzinie dla Ziemi” WWF wyrażą swoje poparcie dla tej największej akcji ekologicznej na rzecz ograniczenia zmian klimatu.

Władze Białegostoku już szykują się do ”Godziny dla Ziemi” WWF i planują, które budynki pogrążą się w ciemnościach w ramach akcji. W ubiegłym roku symbolem białostockiego zaangażowania w problem zmian klimatycznych zachodzących na naszej planecie stały się Ratusz Miejski i Pałac Branickich. WWF Polska oraz władze Białegostoku liczą także na wsparcie wszystkich mieszkańców i zachęcają każdego do zadeklarowania poparcia poprzez zarejestrowanie się na stronie internetowej www.wwf.pl w zakładce ”Godzina dla Ziemi” oraz zgaszenie światła u siebie w domu.

”Już 27 marca dowiemy się, mieszkańcy którego województwa w Polsce najchętniej przyłączyli się do ”Godziny dla Ziemi” WWF – mówi Anna Zatońska z WWF Polska. Organizacja ogłosiła bowiem plebiscyt na miejscowość, która wykaże największe zaangażowanie w ”Godzinę dla Ziemi” i zgłosi największą liczbę obiektów, których światła zostaną symbolicznie zgaszone przez władze. Istotna będzie też liczba zarejestrowanych w serwisie mieszkańców. W ramach konkursu władze miasta zostaną także zapytane, co konkretnie robią na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Organizacja ekologiczna WWF Polska już po raz trzeci zaprosiła miasta w całej Polsce do udziału
w akcji Godzina dla Ziemi WWF. Akcja nabiera coraz większego rozpędu, a liczba miast deklarujących przyłączenie do inicjatywy stale rośnie. Do tej pory swoje poparcie wyraziło też ponad 60 znanych osób – dziennikarzy, aktorów i muzyków. ”Organizacja WWF Polska czeka też na pomysły samych mieszkańców, które budowle Białegostoku można dodatkowo zgasić. Propozycje można zamieszczać na profilu WWF Polska na Facebooku. Najciekawsze koncepcje zostaną przekazane do Urzędu Miasta” – dodaje Anna Zatońska.

Na forach internetowych pierwsi mieszkańcy Białegostoku już deklarują swój udział w akcji zauważając, że dzięki niej mają swój udział w walce o ograniczenie zmian klimatu Ziemi. Podkreślają też, że przez jedną godzinę bez światła można ciekawie spędzić czas.

Od początku XIX w. średnia temperatura na świecie wzrosła o ponad 0,7°C. Wybitni eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C oznaczać będzie katastrofalne zagrożenie dla naszej planety. Spowoduje gwałtowne topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz i oceanów oraz nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Może wyginąć aż 1/3 gatunków istniejących dziś na Ziemi. Niestety, pesymistyczne scenariusze przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o ponad 5°C. Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla, wywołana spalaniem paliw kopalnych. Dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań, aby zahamować ten proces.
Zgaszenie światła na godzinę podczas ”Godziny dla Ziemi” WWF to symboliczny gest – celem akcji jest demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać największemu wyzwaniu naszych czasów – zmianom klimatycznym. WWF zachęca w ten sposób także do gaszenia zbędnego światła na co dzień.

Reklama