Reklama

Bezpieczeństwo nad wodą

U progu sezonu wakacyjnego przypominamy o bezpieczeństwie i o tym, że woda to niebezpieczny żywioł. Przed letnim wyjazdem warto obejrzeć „Ostatni skok”, film przestrzegający przed brawurą na kąpieliskach. Można także wybrać się na festyn „Bezpieczne wakacje” na Dojlidach.

Wakacje to czas wyczekiwany przez wszystkich, czas wypoczynku i zabawy. Niestety, w tym okresie wzrasta też zagrożenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dlatego Urząd Miejski wspólnie ze Strażą Miejską przypominają, by podczas wakacyjnej beztroski dzieci przestrzegały podstawowych zasad bezpieczeństwa. Natomiast dorośli powinni pamiętać, że brak właściwej opieki ze strony rodziców, opiekunów i organizatorów letniego wypoczynku może być przyczyną wielu tragicznych wypadków.

Przez cały rok szkolny Straż Miejska w Białymstoku uczyła dzieci i młodzież, w jaki sposób należy unikać niebezpieczeństw. Funkcjonariusze utrwalali w nich nawyki bezpiecznych zachowań. W ciągu roku szkolnego strażnicy przeprowadzili 888 spotkań, w których uczestniczyło ponad 21 tys. dzieci i młodzieży.

Przed wakacjami warto też obejrzeć film „Ostatni skok”. Przedstawia on historię białostoczanina Marcina Anchimiuka, który w wieku 15 lat, po niefortunnym skoku do wody, stał się osobą niepełnosprawną. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu spot w bardzo autentyczny sposób przedstawia dramat i problemy osób z urazem kręgosłupa. Film na portalu YouTube obejrzało już ponad 751,7 tys. internautów – warto do nich dołączyć.

– Chcemy w ten sposób ostrzec młodzież przed niebezpiecznymi zachowaniami – zapewnia prezydent Tadeusz Truskolaski. – Chodzi nam także o uświadomienie, jak dramatyczne konsekwencje może nieść brawura i brak odpowiedzialności.

Z kolei w niedzielę (23 czerwca) na miejskiej plaży odbędzie się festyn pełen atrakcji. Na Dojlidach, w godz. 11.00-15.00, można będzie m.in. obejrzeć pokaz sprzętu ratowniczego, udzielania pierwszej pomocy, wziąć udział w licznych konkursach, grach i zabawach. Taki festyn „Bezpieczne wakacje”, odbywający się w trakcie Dni Miasta Białegostoku, to już tradycja. Swój udział w wydarzeniu zadeklarowali przedstawiciele białostockich służb i instytucji. Organizatorami są Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Oby tegoroczne wakacje były spokojne, bezpieczne i pełne radosnych przeżyć.

Kamila Bogacewicz

[embedded content]

Źródło: Urząd Miejski Białystok