Reklama

Będzie kolejnych 60 dzieł z audiodeskrypcją i analizami historyków sztuki

Rozpoczął się drugi etap projektu iSztuka – Edukacja Kulturalna dla Wszystkich
O kolejnych 60 dzieł opracowanych przede wszystkim z myślą o osobach niepełnosprawnych wzbogaci się do końca roku portal iSztuka.edu.pl stworzony przez białostocką Fundację Audiodeskrypcja. Organizacja otrzymała na ten cel dotację z Narodowego Centrum Kultury w programie „Kultura Dostępna”.

Portal iSztuka.edu.pl powstał w 2015 roku. Można tu znaleźć przykłady 60 ważnych dla historii sztuki dzieł – malowideł, architektury, rzeźb, mozaik, reliefów czy obrazów – od prehistorii do prerenesansu. Oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy portalu mają do dyspozycji opisy dzieł w formie audiodeskrypcji – zarówno skryptów tekstowych, jak i nagrań dźwiękowych. Dzięki temu sztukę mogą poznawać także osoby niepełnosprawne – niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące. W taki sposób zostały już udostępnione m.in. słynne malowidła z jaskini w Lascaux, rzeźba Nike z Samotraki, mozaika z Hagia Sofia w Konstantynopolu czy tryptyk Hieronima Bosha.
Teraz katalog dzieł prezentowanych na portalu iSztuka.edu.pl powiększy się o twórczość z pierwszych epok nowożytności – renesansu i manieryzmu. Podobnie jak poprzednio, wyboru spośród dokonań reprezentatywnych dla tego okresu dokonają historycy sztuki. Oni też przeanalizują dzieła w celu odnalezienia tych cech, które wymagają zaakcentowania i opisania w odniesieniu do zjawisk odbieranych za pomocą innych zmysłów niż wzrok.

Teksty audiodeskrypcji przygotują osoby widzące (animatorzy kultury, historycy sztuki i artyści) we współpracy z niewidomymi. Dzięki temu opisy będą odpowiadały możliwościom percepcyjnym odbiorców.

Jak zapowiadają członkowie Fundacji Audiodeskrypcja – w przyszłości chcieliby rozbudować portal, wzbogacając jego zasoby o kolejne epoki – aż do współczesności – i dziedziny sztuk, takie jak film, fotografia czy sztuki sceniczne. Dzięki temu iSztuka.edu.pl stanie się platformą kompleksowej, sensorycznej edukacji kulturalnej dla wszystkich.

Portal jest bardzo ważnym narzędziem integracji społecznej – przyczynia się bowiem do pokonania barier kompetencyjnych, społeczno-mentalnych, przestrzennych, a także ekonomicznych w dostępie do sztuki. Ułatwia odbiór dóbr kultury nie tylko osobom z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu, seniorom, ale także tym, którzy na co dzień mają do nich utrudniony dostęp ze względu na miejsce zamieszkania, możliwości finansowe albo stan zdrowia.
Realizacja drugiego etapu projektu iSztuka – Edukacja Kulturalna dla Wszystkich zakończy się w grudniu 2016 roku. Całkowity koszt to ponad 47 000 złotych. Blisko 90% tej kwoty pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reklama

Reklama