Rekordowy półmaraton białostocki

Zwycięzcą 7. PKO Białystok Półmaratonu został Cosmas Mutuku Kyeva, który ustanowił nowy rekord trasy. Rekordowa była też liczba uczestników – w biegowej imprezie wzięło udział ok. 6 tysięcy osób – dzieci i dorosłych z Polski i zagranicy.

Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva dystans 21 km i 97,5 m pokonał w 01:03:41 i ustanowił tym samym nowy rekord białostockiego półmaratonu. Na podium stanęli także: Mathew Kosgei z Kenii z czasem 01:03:48 oraz Mykola Lukhymchuk z Ukrainy, który przebiegł trasę półmaratonu w czasie 01:03:52. Pierwszym Polakiem na mecie był Arkadiusz Gardzielewski, który pokonał trasę 7. PKO Białystok Półmaratonu z czasem 01:04:52. Pierwszym białostoczaninem – Andrzej Leończuk (01:08:57).

Wśród kobiet jako pierwsza na mecie z czasem 01:13:03 zameldowała się Kenijka Christine Moraa Oigo. Tuż za nią na drugiej pozycji uplasowała się Joyline Chemutai (Kenia) pokonując dystans w 01:13:55. Ostatnie miejsce na podium wśród kobiet należy do Polki Renaty Pliś, która białostocki półmaraton ukończyła w czasie 01:14:16.

Białostockiemu półmaratonowi towarzyszyły: Bieg Śniadaniowy, biegi dziecięce Junior City Run (na dystansach 100 m, 600 m i 1 km) oraz City Run na 5 km. W sumie we wszystkich biegach wzięło udział ok. 6 tys. biegaczy z Polski i zagranicy (np. z Kenii, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Francji).

– Białostocki półmaraton cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród biegaczy. Przy okazji tej imprezy odwiedza nas wielu gości, którzy przekonują się, że w pięknym Białymstoku można znaleźć niezapomnianą atmosferę i gościnność. Mam nadzieję, że wszyscy wywiozą stąd jak najlepsze wspomnienia – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki, który wziął udział w biegu City Run.

To sportowe święto organizuje Fundacja Białystok Biega. Imprezę od kilku lat wspiera finansowo Miasto Białystok. Wyniki są dostępne na stronie wyniki.datasport.pl.