Reklama

93 projekty w budżecie obywatelskim na 2019 rok

16 ogólnomiejskich, 36 osiedlowych, 33 oświatowe i 8 zielonego budżetu – tyle projektów zakwalifikowało się do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019. Ich łączna wartość to ok. 26,4 milionów złotych. Do dyspozycji jest 10 mln zł. Głosowanie wystartuje 3 października.

Zakończyła się ocena projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2019. Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego zweryfikował 144 przedsięwzięcia ze 154 zgłoszonych. Do głosowania mieszkańców zostało wytypowanych 93. Wśród nich jest:

  • 16 – ogólnomiejskich,
  • 36 – osiedlowych,
  • 33 – oświatowe,
  • 8 – zielonego budżetu.

Projekty osiedlowe, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców dotyczą 19 białostockich osiedli. Najwięcej przedsięwzięć obejmuje Jaroszówkę (5), Starosielce (5), Leśną Dolinę (4) i Centrum (3). Szacunkowa wartość zadań osiedlowych to ok. 10,6 mln zł, wszystkich – prawie 26,5 mln zł.

Wśród zakwalifikowanych do głosowania projektów można wyróżnić m.in. zadania sportowo-rekreacyjne, infrastrukturalne, społeczno-kulturalne. Najwięcej propozycji dotyczy budowy boisk i placów zabawa (30). Pozostałe związane są z budową czy remontami dróg, chodników i parkingów (21). Inne to np. propozycje organizacji festynów, koncertów i warsztatów (14) lub stworzenia parków, bulwarów (7).

– Jeszcze raz dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaangażowanie i włączenie się w tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Warto pamiętać, że głosowanie odbędzie się między 3 a 17 października 2018 r. Jedna osoba będzie mogła zagłosować maksymalnie na 4 projekty z dowolnej kategorii. Mieszkańcy będą mogli głosować w punktach konsultacyjnych lub przez internet.

– Dlaczego warto będzie zagłosować? Wystarczy przypomnieć, że już wiele inwestycji doczekało się realizacji dzięki środkom z poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego i oczywiście głosom białostoczan. Powstały w naszym mieście, na naszych osiedlach, nowe boiska, drogi, place zabaw, siłownie pod chmurką – dodał prezydent Białegostoku.

Wypełnioną kartę do głosowania będzie można oddać w:

  • Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1,
  • Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J. K. Branickiego 3/5,
  • Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3,
  • w mobilnym punkcie konsultacyjnym (rozkład będzie dostępny w październiku).

Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku od 2013 roku. W poprzednich pięciu edycjach pod głosowanie mieszkańców poddano 270 projektów, ponad 120 zostało wytypowanych do realizacji. Białostoczanie oddali łącznie 189 tys. głosów.

Lista projektów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych z Budżetu Obywatelskiego 2019 znajduje się w załączniku.

Źródło: Urząd Miejski W Białymstoku

 

Reklama

Reklama