Reklama

Spacer historyczny szlakiem artystów

Kolejna, 76. rocznica zagłady białostockiego getta skłania nas, by przywołać pamięć o żydowskiej społeczności naszego miasta.  W ubiegłym roku spacerowaliśmy poznając historię getta i dramatyczne losy jego mieszkańców. Tym razem chcemy opowiedzieć o tym jak wyglądało miasto przed wojną.

W sobotę 17 sierpnia o godz. 10.00, zapraszamy Państwa do wspólnej podróży w przeszłość – do czasów, gdy Białystok był ważnym ośrodkiem kulturalnym polskich Żydów. Poznamy sylwetki pisarzy i myślicieli, wybitnych naukowców i barwnych artystów.

Miejsce zbiórki : Pałacyk Gościnny Branickich ul. Jana Kilińskiego 6

Przewodnicy

Izabela Maria Czajkowska Andrzej Tarasewicz – historyczka i socjolog, przewodnicy PTTK po województwie podlaskim zafascynowani jego złożonymi dziejami i wieloetniczną, barwną kulturą.

Planowany czas spaceru ok. 60 minut

 Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

 Organizatorzy: Stowarzyszenie Big Picture i Klub Przewodników Turystycznych PTTK w Białymstoku

***

Działanie realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Spacer jest częścią projektu:  „Relacje. Podaj Dalej”.  Tytuł projektu ma dwa znaczenia, pierwsze to chęć budowania relacji między uczestnikami warsztatów. Drugi odnosi się do historii mówionej, będącej inspiracją do projektu. Jest to relacja ocalałego z Holokaustu z archiwum USC Shoah Foundation. Fundację założył amerykański reżyser Steven Spielberg. Podczas pracy nad filmem „Lista Schindlera” spotykał się ze świadkami Holokaustu. To go zainspirowało do stworzenia archiwum relacji, zanim świadkowie odejdą. Na przestrzeni kilku lat Fundacja Shoah zebrała w 65 krajach blisko 55 000 relacji wideo, złożonych w 43 językach. Obecnie zbiór Fundacji stanowi największe archiwum relacji wizualnych tego rodzaju na świecie.  Zapraszamy na kolejne spotkania.  Przed nami warsztaty międzypokoleniowe oraz warsztaty dla nauczycieli. 

Reklama

Reklama